יום שני, 7 במאי 2012

HOVAVLETTERS עולה עולה – כשהטיטאניק פגעה בקרחון מומלץ להעביר לחברים

עולה עולה – כשהטיטאניק פגעה בקרחון מומלץ להעביר לחברים
מכתב זה יסקור מספר נושאים :
ראשית דבר:
השווקים ממשיכים להתנהג בצמוד לסקירות האחרונות שפרסמתי, כאשר המגמה "עצבנות ירוקה"
ארצות הברית :   "כימותרפיה פיננסית " ברק אובמה יזכה בבחירות. הוא עושה הכול כדי שהשנה הזו תראה בדיוק כפי ששנת בחירות חייבת להיראות. ניכר הקשר הטוב בינו לבין ברננקי.
 Yes we can? .טוב, נניח שכן. הבנק המרכזי מיישם את אותה המדיניות. לפני חמש שנים היו לבנק המרכזי בארצות הברית 800 מיליארד דולר של אג"ח ממשלתי. היום יש פי 4. ברור שמישהו -  מתישהו יהיה חייב לשלם את החשבון. כפי שכתבתי במכתבים האחרונים וטענתי כי אנחנו נראה שיפור בנתוני המשק, זה אכן התממש. אך השיפור הוא תוצאה ישירה של הגדלה בהוצאות הממשלה ואינו מעיד על תהליך של התחזקות ריאלית אמיתית של הכלכלה. אך כרגע זה מה שהמשקיעים רואים ומחפשים: ניצנים של תקווה - ועוד "שמן למדורה". ברור לי שמכירה ב"שורט" של אג"ח עוד תניב רווחים גדולים מאוד, אך זה לא העיתוי הנכון, כרגע. השאלה "האם תתרחש תוכנית רכישה Q3" היא לגיטימית. זה יקרה בוודאות.  אחת הסיבות שמעכבות השקת תוכנית כזו היא מחירי האנרגיה הגבוהים. ברור, מעבר לכל ספק, כי "תוכנית רכישה" רק תגרור אחריה עוד עלייה במחירי האנרגיה והסחורות, דבר שיגרום לייקור עלות המחיה. אך לא תהיה כל ברירה. מהר מאוד אנחנו נימצא בתהליך של עוד תוכנית כזו - ותהיינה עוד ועוד בשנים הקרובות.
"כימותרפיה פיננסית" - כך אני מכנה זאת.
אירופה:  אם זה צועק: "הצילו!" כותב: "הצילו!" מתחנן: "הצילו!" זה כנראה טובע... סרקוזי=הולנד!! זה שהיה הוא שיהיה
אירופה היא הצלע החלשה ביותר בעידן הגלובליזציה, פאזל שחלקיו טרם מצאו את הדרך להידבק זה לזה. קיים שם חוסר איזונים מהותי שגורם בכל פעם לאיחוד האירופי להרעיד את השווקים. החולשה הזו = חוסר האיזון היא מקור לדאגה. גרמניה וצרפת חייבות להיות יותר מאוחדות בטיפול במשבר. הבחירות בצרפת והתוצאה שלהן בצרפת הדירו שינה – לא לחינם - מעיניהם של המשקיעים. הן מצביעות על מגמת בדלנות, על חוסר עניין בסולידריות יבשתית ויתר התכנסות מקומית – תופעות שכמובן אינן בריאות לצורך טיפול במשבר האירופאי. החלטת שרי האוצר של אירופה להגדיל את קרן הסיוע יכולה בהחלט לספק שקט וביטחון לתקופת-מה לשווקים. לא די בכך! האיחוד צריך להיות איחוד של ממש ולא שעטנז אתני כפי שזה נראה עכשיו. נדרשות רפורמות מקיפות וריסון בהוצאות ובתקציבי הממשלות. אך הסירו דאגה מלבכם: כרגע -גם כאן- תסופק רשת ביטחון למדינות כדי להימנע מזעזועים כבדים. המגמה של ייקור בעלויות הגיוס תימשך, מגמה שתביא מהר מאוד להחלטה לתוכנית רכישה דומה לזו בארצות הברית. מחנק אשראי הוא גורם מסוכן מאוד לאפשרות שתהיה צמיחה ולכן יש לצפות להתערבויות אגרסיביות בשוק אגרות החוב כדי להשפיע ולהוריד את התשואות. ראו את ההתנהלות שווקים מול ספרד. זוכרים כיצד הגיבו השווקים  מול יוון? זה לא קורה כרגע מול האירועים בספרד. גם פה יכניסו עמוק מאוד את היד לכיס.
סין:   Chinese Packman
אם להאמין לנתונים המתפרסמים אנחנו נמצאים כרגע בתהליך של האטה בכלכלה הסינית. אגב, מי שעלולה להיפגע מהאטה זו היא כלכלת אוסטרליה, שם מתקיימת בועת נדל"ן אמיתית. חוב משקי הבית שם טפח, כמו החוב מול התוצר. המתרחש בסין הוא "ניהול סיכונים באי וודאות". כולם רוצים להאמין כי מה שצפוי בסין (אם להאמין לנתונים המתפרסמים) יהיה בגדר "נחיתה רכה".  "הפאקמן הסיני" הזה אחראי לביקושים אדירים בכלכלת העולם. אם הכלכלה הסינית אכן בדרכה להאטה ההשפעה תהיה ברדיוס עצום.  אך הסינים אחראים להמצאת תורת המאקרו והמיקרו מחדש... זו המדינה היחידה בעולם שקודם יוצרת את ההיצע ואחר כך מחכה לביקוש. כאשר זה לא מגיע היא שוב יוצרת את ההיצע ומחכה לביקוש. כך הם בונים קודם כל ערים של 6 מיליון תושבים וכאשר אין קונים הם פשוט בונים עוד אחת. יש המון בתים לבנות. מי יקנה אותם? אולי בהסדר שלום ימכרו ליהודים או לפלשתינאים עיר בת 6 מיליון תושבים... יש לי הערכה כי הנתונים הבאים של המשק הסיני יצביעו על המשך מגמת צמיחה והתרחבות הכלכלה, בדיוק כפי שהיו רוצים שיקרה. נקודה מעניינת אחת: עד לא לפני זמן רב הסינים לא יכלו לצאת את גבולות ארצם בשל מגבלות. רבים מהם עברו מהכפר לעיר והפכו בעלי ממון. הם עוד יטיילו בעולם ויבזבזו כסף כתיירים. אני עוקב מקרוב אחר ההתנהלות הסינית ולכן ניתן לכתוב כי הם אינם דוחים את הטיפול בבעיות ומנסים לטפל "טיפול שורש" בחוליים כמו גם האופן בו הם מנסים לטפל בבועת הנדל"ן.
חקלאות:  מכור את המאזדה וקנה טרקטור
באחד המכתבים כתבתי "מכור את המאזדה וקנה טרקטור". בחתונה משפחתית, לפני כשבוע, ניגשה אלי קרובת משפחה ושאלה מה הייתי מייעץ לבנה ללמוד. בקשתי ממנה להביט אל הצלחת שלי, שם הייתה מונחת לתפארת עגבנייה. הרמז ברור: שם יהיה הכסף בעשורים הקרובים. מחירי הסחורות נמוכים מאוד ואינם מגלמים את הפוטנציאל העתידי שלהן. אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה, תנאי האקלים הולכים והופכים קשים לגידולים המסורתיים ואורז לא ניתן להחליף ב"משהו דמוי אורז". אורז זה אורז: גרגירים לבנים = יהלומים לעתיד! קחו בחשבון כי לא  קיים בעולם דור המשך לחקלאים. המדינות אינן מטות תמריצים ואינן מעודדות עיסוק בתחום החקלאות.  לכן שלחתי אותו לגדל עגבנייה! אתמול קיבלתי טלפון מהדודה שאמרה: "רן, הילד הקשיב לך". רק שיזכור  אותי כשינהג בלמבורגיני שלו! זכרו שכתבתי כי מספר הבוגרים בפקולטות לחקלאות יעלה על מספר המבקשים להיות רואי חשבון ועורכי דין.
מתכות: זהב, כסף, תעודות סל slv ,pslv ומטבעות
ככל שהמתח הכלכלי הולך כך תימשך המגמה החיובית במחירי המתכות. מיליוני אנשים ירכשו זהב. מיליארדים רבים יבקשו את הכסף. מחיר המתכות ובעיקר הכסף מצוי תחת מניפולציה של בנקים מרכזיים. האויבים הגדולים ביותר על המטבע המקומי - מי שיכולים להעיד על חולשתה של הכלכלה - הם התחליפים: זהב וכסף. אותי תמיד העסיקה השאלה מדוע בכלל ניתנה למשקיעים האפשרות לרכוש תעודות סל המחקות את מחירי הסחורות כמו אורז, חיטה, בשר. לאחר לימוד מעמיק הבנתי: הסחירות היא בעבורנו כדי שנוכל לקנות ולמכור בשר חזיר. סחירות זו היא כדי שהם קודם כל יוכלו לשלוט במחירים. שליטה על המחירים היא שליטה על האינפלציה. שליטה על האינפלציה היא שליטה על הריבית והיכולת לצעוק מעל כל גבעה כי אין אינפלציה וכי מדיניות ההרחבה המוניטארית יכולה להמשך. מחיר המתכות לא נקבע רק בתעודות הסל. ניקח את הכסף לדוגמא: ישנם מי שמבקשים לשים ידם על המטבע עצמו. כמי שעוקב אחר המגמה כבר שנים, מגמה זו הולכת ולאט לאט מתגברת. המחיר של המטבע הפיזי נמכר בפרמיה של 30% ויותר ממה שהוא אמור לשקף במחיר תעודת הסל! פער כזה לא ייתכן שיימשך זמן רב. פער זה צפוי להיסגר כלפי מעלה בחדות. בעוד שנתיים יסתובבו בעולם תיירים ובארנקם  מטבעות של כסף, איתם יכנסו ל- Change וימירו את המטבע לשטר המקומי. הכסף יהיה מטבע עובר לסוחר. אייחד את אחד המכתבים הקרובים לצפוי במחיר המתכות ובעיקר בכסף בעשור הקרוב. פלטינה תזכה לעדנה בשל הביקוש ההולך וגובר לתעשייה. הזהב אף הוא - בשל הביקוש הולך וגובר לגידור סיכון. הכסף הוא המתכת היחידה שהיא "גם וגם": היא תעשייתית יותר משניהם ותהיה טובה גם לגידור. כרגע אונקיית הכסף הינה בהישג יד של כולם.
אמנות:  
לפני כשנה הקמתי חברה בשם Physical Banking. היא קוראת לבני ה- 40 לבנות תוכניות כלכליות לפרישה וכחלק מהבטחת הממון לעתיד לרכוש חפצי אמנות. הם אינם אספנים ולא יהיו כאלה. החברה מציעה שירותים שבהם היא מאתרת ומנהלת את ה"חיסכון הפיזי" (ראה מאמרי: "בנקאות פיזית"). יש שם מקום לכל כיס. כפי שכתבתי: הם לא יהיו אספנים, אבל הם כן יוכלו לממש את הנכס שלהם היכן שירצו בכל מקום בעולם, בלי "תספורת". בני הדור שלנו יתמודדו בעתיד עם גזירות פנסיוניות. אין כל ערובה לכך שהדור הבא יקבל קצבת זקנה! המטרה של החיסכון הפיזי הינה להבטיח חירות כלכלית.  יתר על כן: פריטים אלו הופכים יותר ויותר מבוקשים ומגמה זו תימשך. היו כאלה שאמרו: "רן, שוב אתה מקדים את זמנך". אין לתאר איזה תהודה חיובית יש לנושא. אני עושה אותו מתוך שליחות ואמונה וכדי להבטיח את עתידם של החוסכים הצעירים. בכלל, האמנות תזכה לעדנה מאותן הסיבות שלהן זוכות המתכות. חשבו על כך: עדיין ניתן לכרות זהב, אך האם יש מכרה ממנו כורים פיקאסו? (זה לא חייב להיות רק פיקאסו, כמובן). ישנם היום בהישג יד פריטים שעם השנים יהפכו יותר ויותר מבוקשים. אפיק זה פטור ממס.
תחזית ועדכון שווקים:  סנטימנט המניות חיובי, מצב המניות טוב ממצב המדינות
זהו העניין בדיוק: כאשר סירת משוטים תפגע בקרחון תחלוף כשנייה עד להיעלמותה במצולות. כאשר יאכטה תעשה זאת תחלופנה מספר שעות. כאשר זה יקרה לספינת תענוגות גדולה יעברו מספר ימים. כאשר יבשת פוגעת בקרחון, מספר שנים תעבורנה, אך התהליך הוא אותו התהליך והתוצאה תהא אותה התוצאה. כתבתי כי אנו סוחרים מנתחים מגמות, מובילים דעה ונוקטים בעמדות. נכון לכתיבת שורות אלה השווקים ימשיכו במסעם כלפי מעלה. אין זה אומר כי לצד זה מתקיים שיפור בתנאי הכלכלה. מניות הן מוצר לכל דבר. הן תלכנה ותתייקרנה, אבל -שלא יהיה ספק-  הטיטאניק פגעה בקרחון. אין פתרון אמיתי לבעיות הפיסקאליות בהן חולה כלכלת העולם. אין ולא יהיה הבדל בין דמוקרטים לרפובליקאים. אף אחד לא יעז, במשמרת שלו, לעשות מה שנידרש להיעשות. איש לא ילך למהלך של קיצוץ והעלאת מיסים. לכן בכל פעם פשוט ידפיסו עוד כסף... עוד כימותרפיה פיננסית!
יש לי את המקצוע הכי טוב בעולם
שלכם,
רן חובב

-
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה