יום שישי, 2 בדצמבר 2011

HOVAVLETTERS

Oil is money, Silver is money, Gold is money, stocks are money.

                                            Money is not moneyקוראים יקרים:
במכתב האחרון כתבתי כי אנו נחווה "כלכלת סחוג"... כלכלה מרוקאית וזה מה שקיבלנו במינונים גבוהים.
לעיתים הצטייר המצב בעיני כדמותו של אדם העומד בראש הצוק וצועק לכל עבר: "דעו לכם, אני עומד לקפוץ!" נראה שהמדריכים בתחתית המצוק אינם מתייחסים ברצינות לקול הזעקה. האדם צועק ומגביר את קולו: "דעו לכם, אני אקפוץ!" זה בדיוק הדיאלוג שהתקיים בין השווקים לבין הממשלות והבנקים המרכזיים. זה בדיוק ההפך מהמגמה: מה שאנו חווינו הינו דיאלוג קולני. צרחות לעזרה!  בכל פעם שהמדריכים היו בטוחים כי הדברים יסתדרו מאליהם, זה שעל ראש הצוק דאג להזכיר להם: "דעו לכם, אני עומד לקפוץ!"
הדיאלוג הזה מרתק: ביום רביעי האחרון, כאשר גרמניה נחלה כישלון בניסיון הגיוס, ידעתי: האיש על הצוק ניצח.
במכתב הזה - שהכותרת שלו אינה לקוחה ממערת עלי באבא - טמון כל הסוד. בכותרת זו, בניתוח המצב הכלכלי העכשווי והתרחישים שאותם צפינו במכתבים קודמים ושאכן קרו, ננסה להבין מה צפוי לנו עכשיו.
תחילה אירופה:
בסופו של דבר קרה הדבר:  זה לא היה "הדוד סאם".  הייתה זאת הגברת מרקל שפתחה את הארנק!
 על שלושה דברים עמדה אירופה:
על יציאת החלשים, על התפרקותה ועל מתן חמצן לנשימה = אשראי לשווקים.
 התרחיש הראשון הוא אימת הכלל: התפרקות לא מסודרת ולא מאורגנת של הגוש עלולה הייתה להביא את תמונות לוב ומצריים לאירופה כולה. ברור כי משבר בלתי מבוקר והתפרקות בלתי מבוקרת ומתוכננת תביא לידי פגיעה לא רק באירופה עצמה אלא בכל מדינות העולם.
כאשר נשאלתי איך אני רואה את עתידו של גוש היורו, שאלתי את השואל: "מתי?"
בטווח הקצר אירופה תנסה לשדר אחדות . אירופה תציג עצמה מאוחדת . בטווחים ארוכים יותר, גוש היורו לא יראה כפדרציה אחת.
בשעתו כתבתי כי ניתן ליצור הקבצות של מדינות בגוש לפי יחס תוצר ולשייך לכל הקבצה כזו מטבע משלה. נניח שייקרא "סופר יורו". כך תוכל כל מדינה להתנהל תחת משטר עצמי עם פיקוח ריבוני. נראה כי בטווח הקצר אין הדבר הזה פרקטי כלל.

התרחיש השני - שילוב פיסקאלי מלא אינו עומד על הפרק לא בשל המורכבות הכלכלית אלא בשל המורכבות התרבותית.
התרחיש השלישי-- Open Sesame כי פשוט אין ברירה! (כבר כתבנו!): כולם - אבל כולם - מבינים שהבחור הצועק ממרום על הצוק הוא רציני בכוונותיו ולכן כולם יטמנו ידם בכיסם ויעזרו. ההתגייסות הכללית  לא הפתיעה, כל הבנקים המרכזיים בעולם רצים לעזרת הבנקים באירופה, הדוד מסין, הדוד מיפן. כולם.
לסיכום מצבה של אירופה : היא זכתה לקבל את כדור ההרגעה. ככל שהיחסים בין ימי העליות לימי הירידה בשווקים גדלו כך היה ברור כי מתקרבת ההכרעה:  אירופה הולכת בדרכי הבנק המרכזי של אמריקה.
לאירופה עוד נכונים מבחנים רבים. לא די יהיה בהתערבות הממשלות והבנקים אלא בשינוי חברתי: תהליך חברתי-כלכלי  שהצלחתו אינה מובטחת . אירופה תידרש לעשות התאמות נדרשות בשכר הציבורי. משכורות הסקטור הציבורי הם מעוז הבזבזנות. קיצוצים רבים יהיו נדרשים ויהיה צורך בעידוד הסקטור העסקי. לא די לתת דמי כיס. נדרש לחנך את הילדים!
 כרגע קיים מצעד מדינות הקוראות לבנק המרכזי האירופאי לרכוש אגרות חוב אירופאיות. גרמניה והבנק המרכזי עצמו מתנגדים לכך. בבסיס התנגדות זו עומדת ההכרה שיש צורך בדיוק באותם תהליכי חינוך עליהם כתבנו. קיצוצים מחויבים במדיניות הממשלות והכרכ בעובדה כי רכישות אג"ח הם רק אמצעי. את המטרה יש להשיג תוך אימוץ מדיניות מוניטארית ופיסקאלית אחראית. גם אם זה כרוך בקיצוצים בשכר ובשרותי המדינה.
קיימת בעיה עקרונית והיא שניתנה לאירופה שליטה מלאה במדיניות המוניטארית מבלי יכולת שליטה במדיניות הפיסקאלית (לוטה קישור המסביר זאת).
לכל המדינות בגוש האירופי יש אינטרס ברור לחלץ את איטליה מהמשבר.  אין זמן לשאול שאלות ולכן הצלתה של איטליה וודאית. גם התערבות של הבנק המרכזי האירופי בחילוץ היא עובדה וודאית.

 ארצות הברית:
 כפי שכתבי באחד ממכתבי האחרונים, נראה מארה"ב רצף של נתונים חיוביים. נחווה שיפור כמעט בכל הפרמטרים . אל לנו להסתנוור מכך, היות ואין כל קשר בין הנתונים המתפרסמים ובין המצב הרעוע של הכלכלה. הם ימשיכו לפעול בדרך זו והעצבנות בכל הקשור לגרעון תימשך.
נכון לעכשיו, שווקי המניות נמצאים בתמחור חסר, כאשר הם מציגים תשואה נמוכה משווקי האג"ח. זה בהחלט מלמד על לחץ במערכות הפיננסיות: כאשר אין בעיות נזילות, הנטייה להשקיע בנכסים מסוכנים הולכת ומתגברת.
אנחנו, המנתחים את מצב השווקים מדי שעה, מעריכים כי כרגע השווקים יתאפיינו בעצבנות יתרה עם נטייה ל"מסכים ירוקים".

Let's talk about money :
תארו לכם שאתם מחזיקים בידכם שטר שמדי יום שווה פחות. נניח כי ביום ראשון שטר אחד הוא שווה-ערך לעשרה ככרות לחם. ביום השני השטר יהיה שווה- ערך לשמונה ככרות לחם וכך הלאה. לו הייתם מחזיקים בשטר כזה, כפי הנראה שכבר ביום הראשון הייתם ממירים אותו לעשה ככרות.
העניין הוא שקיים שטר כזה - ולא אחד. כל השטרות בעולם הם בעצם כאלה.
אם מתקיים מיתון בעולם, כיצד זה שחלק מהסחורות משייטות במחירים קרובים לשיא? איך נסביר מחיר חבית של נפט? אם יש מיתון, מדוע המחיר הזה אינו משקף מיתון? זה בדיוק שורש העניין: יש כאלה שמעדיפים להמיר את השטרות לסחורות. הביקוש למילוי המלאים הולך וגדל.
כאשר מתקיים חשש לערכו של המטבע זה יומר מיד לנכס. יש שיקנו חיטה, יש שימלאו את המחסנים בחביות נפט, יש שירכשו סוכר ויש מי שיקנו מניות. כאשר מחיר הריבית אפס. כאשר אין ביטחון באג"ח המונפקות ע"י מדינה, הרבה יותר בטוח לרכוש מניית Coca-Cola מאשר אג"ח איטלקיות.
כאן - ברור שכולם ישתו משקה מוגז. שם - לא ברור מי יפדה את הקופון =(ריבית). כל עוד נמשכת התמיכה, כל עוד הריבית נמוכה, כל עוד כולם מדפיסים עוד כסף - השטרות יומרו לסחורות, למניות, לחפצי אומנות ,לכל דבר שניתן לקנותו.
לעניין מחיר חבית הנפט: העולם בדרך לשיאים חדשים במחיר החבית בשל הסיבות שפורטו לעיל. לכך מתווספת מתיחות בנוגע לאירן.  מחיר היעד עומד על 150 $ לחבית ב- 2012.  סחורה נוספת שתתאפיין בפוטנציאל עלייה משמעותי הוא הגז הטבעי. גם כאן יש לצפות ל"ריצה" במחיר. אם ישתנה דבר בהערכות נדאג לעדכון.
כסף / זהב :
התרחיש בו יכולנו להימצא בקו מימוש חזק של מתכות הוא בהתפרקות גוש היורו ובהתחזקותו של הדולר. בתרחיש בו שני הבנקים המרכזיים – האירופאי והאמריקאי - מנהלים תכניות "רכישה כמותית" וממשיכים בסדרת הדפסות הכסף אנחנו נראה שיאים חדשים במחירי המתכות ,כפי שכתבתי אז והיום.
 גוש היורו לא יתפרק כרגע. שני הבנקים המרכזיים ימצאו את עצמם מממשיים עוד תכניות ועוד תכניות. לכן אנחנו צפויים לראות המשך התחזקות של מחירי המתכות והסחורות. לאורך ההיסטוריה, כאשר הדברים השתבשו בכלכלה, הם תמיד בחרו באפשרות הקלה: הדפסת כסף. כאשר הם מדפיסים כסף אנחנו חייבים להחזיק בנכסים: כסף, זהב, אורז וכיו"ב.
במהלך השנים מטבעות רבות נעלמו במחוזותינו. לירה? שקל ישן? שקל חדש ... ייתכן ועוד נהיה עדים לעשור שלם של התחזקות המתכות. העדיפות היא לכסף. מחירו היום  נמוך ב- 30% מהשיא הקודם.

 
Related ETFs : Ishares Silver ETF (SLV),  SPDR Gold (ETF),  Powershares DB SPDR Gold  (GLD), gaz, ung,  Newmont Mining (NEM),  Barrick Gold (ABX),  GoldCorp (GG
רן חובב
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב ללא הסכמת הכותב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה