יום שישי, 8 ביוני 2012

WHY I BUY SILVER

Why I buy silver
You Can't Beat Silver as an Investment
Pass on to your loved ones
באליפות האחרונה שבה השתתף רום, בני, הוא זכה במדליית זהב. לאחר מכן קיבל הצעה להדריך ילדים כעוזר למאמן. רום שאל את דעתי: האם כדאי לו להקדיש לכך זמן. תשובתי הייתה כי: "רב שנוצר את תורתו לעצמו כאילו אינו יודע דבר". הסברתי לרום כי שיתוף בידע והכרה בכך שיש לך משהו לתת למישהו הוא חווית חיים. המילה ידיד משמעה: יד ביד.
אחר השווקים אני עוקב החל מהיום שבו היה מי שהחליט שממני כנראה דבר לא יצא דבר...  באותם ימים - מקום בכיתה לא היה, אך מקום בספרייה היה גם היה. מה קראתי? למה הייתם מצפים מילד שמוצאו עיראק? נכון: ספרים בכלכלה. כבר בגיל מאוד צעיר קראתי ספרות מקצועית בתחום, מנתח, לומד, ממלא מחברות בתיאוריות: ביקוש והיצע, מקרו ומיקרו. הייתי בטוח שאם אדע את התורה אבין את ההתנהלות - לפחות של המורה בכיתה: מדוע לדעתה אין לי ביקוש בכיתה?... הלימוד הזה כמובן לא הביא את התשובה לשאלה זו, אך פתח לי פתח לבסיס-ידע רחב במיוחד. ידע זה הביא לפרדוקס: בלימודי הגבוהים שלאחר מכן שמשתי כמתרגל לסטודנטים אחרים. הם שאלו מהיכן כל הידע ואני השבתי תמיד כי זה היה חומר הלימוד שלי בכיתה ז'! כך התחלתי וגם המשכתי - באדיקות רבה ולאחר שבחרתי את התחומים שעניינו אותי - לעקוב  אחר חברות ומחיר המניות.
לפני מספר שנים שיתפתי כמה אנשים בידע הנוגע למניות של חברה מסוימת. אינני יועץ  בתחום אך שיתפתי אחרים בידע שרכשתי: שיחות עם אנשי החברה , השתתפות בשיחות וועידה, למידה של התחום. איך אומרים הילדים? "חפרתי וחפרתי ועוד קצת חפרתי"... מחיר המניה היה באזור דולר אחד וכך נשאר שנתיים-שלוש. אחר כך, במשך מספר חודשים המחיר זינק ל- 12$. זה היה שיעור בהתנהלות אנושית שלא אשכח. בתקופה בה מחיר המניה דשדש וירד היו אלו ששאלו אם יש עתיד לחברה והיו גם כאלה שבחרו "לרדת מהעגלה". אלה שמכירים  אותי יודעים  שמדובר ב"תיש עקשן" אנושי: את החברה הכרתי כאילו הייתה שלי, אך הרגשתי אי נוחות. ביום בו מחיר החברה נעמד על 12$ שוב התחלקו האנשים לשתי קבוצות: אלה שבחרו "לרדת מהעגלה" כעסו מדוע בחרו לעשות כך ואלה ששאלו, העמיקו ובכל פעם קנו בירכו אותי.
איני חושב שאדם צריך לנצור את המידע בליבו. דרך השיתוף היא דרך חיים.
So why do I buy silver?
כתשובה, ננתח שני היבטים חשובים: נניח בצד לרגע את היותו של הכסף מגן בפני אינפלציה / דפלציה. (עוד נדון בכך בהמשך.)  נבחן את ההזדמנות ההיסטורית שקיימת ברכישת מתכת שהביקוש התעשייתי לה הולך וגובר לעומת הכמות המוצעת שהולכת וקטנה. ככלל, מתכות יקרות הן גם תעשייתיות. הפלטינה נחשבת להשקעה מעולה בזמן ביקוש תעשייתי הולך וגובר. הזהב נחשב להשקעה מצוינת בעת חששות וחוסר ודאות כלכלית, מקלט מפני ירידת ושחיקת ערכו של המטבע. הכסף הינו המתכת היחידה ששתי הסיבות אותם ציינתי מתייחסות לה. הכסף הוא חומר גלם תעשייתי חשוב:  64% מכמות מתכת הכסף שנכרית בעולם מבוקשת בתעשייה. מגמה זו הולכת וגוברת כמו גם השימוש בכסף לתעשיית התכשיטים. הכסף הוא גם חוף מבטחים מפני שחיקה של המטבעות - בדיוק כמו הזהב – ואף טוב ממנו.
מרבית המשקיעים אינם מודעים לכך שיש פחות ופחות כסף באדמה. בעצם, כמות הכסף הזמינה כרגע מעל פני האדמה נמוכה הרבה יותר מכמות הזהב. מאידך המצב בו קיימת בעולם מגמת אגירה של המתכות אינה עומדת להיפסק ואף תלך ותגבר. מגמה זו תעביר את השוק למצב של מחסור בעיקר במתכת הכסף הפיזית.
הכסף, קוראים יקרים, הינו ללא ספק המתכת החשובה ביותר בעולם. אם הייתי מבקש מכם להציע לי רשימת שימושים של המתכת, רובכם הייתם עונים: "בעיקר לצרכי תכשיטים, כלי כסף, צילום..."  זה אפילו אינו קצה קצהו של מגוון השימושים. השימוש בכסף הוא בכל מקום: אם אתה מדבר בטלפון, אם אתה נוסע במכונית,  פותח את דלת המקרר: ממש בכל מקום.
אפרט מספר שימושים בכסף, שימושים שמספרם הולך וגדל מידי יום:
תחבושות אנטי בקטריאליות :
יידוע כי לתרכובות של כסף ישנה השפעה רעילה על חיידקים ואפילו על וירוסים. השימוש בכסף ברפואה מחזיר אותנו לימי קדם ולאבי הרפואה היפוקרטס: הוא כתב כבר אז כי הכסף מועיל לריפוי מחלות.
בימינו הוכח כי כסף הוא גם קוטל חיידקים. יונים של כסף בתרחיף קולואידי נמצאים בתחבושות נגד כוויות קשות. לאחר כוויה משתמשים בתחבושות ספוגות בחומר זה כדי למנוע זיהומים. בשנים האחרונות אף מסתבר כי הכסף מקדם את הייצור של תאי עור חדשים ועוזר להירפא מהפצעים מהר יותר.
מכונות כביסה : (כן!)
באחד חוגי הבית שקיימתי והסברתי על השימושים בכסף, הזכרתי כי גם במכונת הכביסה שלנו בבית עושים שימוש במתכת. אחד המשתתפים אמר שהוא לא יזרוק את המכונה הישנה וכי יפרק אותה כדי לשמור את הכסף לעצמו. צחקתי: "לא, זה ממש לא כך!  אופן השימוש במכונת כביסה הוא כזה: במכונות כביסה חדישות מזריקים יוני כסף לתוך מחזור השטיפה וזאת כדי להרוג 99.9%  של החיידקים שגורמים לריח רע. כך, באמצעות 1 אונקיה של כסף יכולות המכונות לטהר 3,000 כביסות. כלומר אין צורך במים חמים / רותחים, אין צורך באקונומיקה. רק 1 אונקיה של כסף!" מתוך ידע ומעקב שאני עורך ידוע לי כי המגמה הזו הולכת וגוברת. נו, בסדר, כמה כביסה כבר אני ואשתי  עושים? אבל כמה כביסה עושים בכל יום בבתי מלון, בתי חולים ועוד מקומות תעשייתיים?
עיבוד מזון :
באריזות המזון שתפקידן לשמור על איכות המזון וטריותו, עושים זאת באמצעות Agion והרכיב הפעיל של הכסף =  Zeolite. רכיב זה במערכת האריזה מסייע לפעולה המחלקת את יוני הכסף באופן מבוקר לאורך זמן . יוני הכסף הם בעלי יכולת לשבש ולעכב את הצמיחה של החיידקים ולמנוע חומציות של המזון.
טיהור מים :
הכסף במערכות לטיהור מים הינו החלופה הכי אפקטיבית והאמינה לכלור. מדענים רוסים ונאס"א הם שהגיעו למסקנה שהשיטה הטובה ביתר לטיהור מים היא שימוש בכסף כחומר מטהר. כסף קוטל חיידקים במים והוא מסגול לשמר את טוהר המים על פני תקופה ארוכה של זמן. לצורך הרחבת הידיעה: אם נשים כמה טיפות של קולואיד הכסף במיכל, ניתן להרוג כמעט את כל החיידקים שיכולים היו לגדול במים המאוכסנים. בשנת 1980 כדי לעצור את התפשטות החיידקים שהפיצו את מחלת הליגיונרים Pneumophilia, חיידקים שהם אורגניזם מימיים - השתמשו בכסף.
מכונות חמצן :
כסף אינו בוער / מתחמצן. אם רוצים להימנע מניצוץ חייבים להשתמש בכסף. בבתי חולים הטיפול בחמצן טהור מבוצע כשהחמצן בלחץ גבוה ובמצב נוזלי. כדי למנוע סיכון בכל סוגי ציוד החמצן עושים שימוש רב בכסף.
טלפונים ניידים :
בכל ייצור של טלפון סלולרי יש שימוש בכמות כסף השווה בערכה לכמעט 80 סנט. אגב, בייצור הטלפונים הסלולריים עושים שימוש בכל המתכות היקרות: פלטינה ופלדיום, זהב וכסף. השימוש בכסף הוא הגדול ביותר!
לוחות סולריים :
בכל לוח סולרי שאתם רואים על הגגות יש 1 אונקיית כסף.  זהו, ללא ספק, אחד השימושים התעשייתיים הצומחים בקצב מהיר שהולך וגובר. הצמיחה הגבוהה ביותר נמצאת בפאנלים של תאים פוטו-סולריים. לשם המחשה: בשנת 1999 כמות הכסף בענף זה הייתה כל כך קטנה שבקושי דווח על השימוש. עשור מאוחר יותר כבר השתמשו ב- 18 מיליון אונקיות בשנה. בשנת 2011 התעשייה הזו צרכה 70 מיליון אונקיות. הצפי הוא ל- 140,000,000 מיליון אונקיות בשנת 2014. בעתיד הקרוב פאנלים סולריים יהיו אחד השימושים התעשייתיים המובילים. הכסף הינו מרכיב חיוני בטכנולוגיית Photovoltaic בהיותו בעל יכולת לאיסוף אלקטרונים עבור זרם חשמלי ובעל יכולת הולכה / טרנספורמציה חשמלית.
אדריכלות :
הכסף משמש בייצור חלונות בגורדי שחקים. זאת כדי למתן את חום קרני השמש. הכסף - יותר מכל מתכת אחרת – הינו מחזיר אור הטוב ביותר. זו גם אחת הסיבות בשימוש בכסף לייצור מראות.
רדיו :
זיהוי תדרי רדיו בטכנולוגיית RFID Chips  ענף זה הולך וגדל בקצב מסחרר. יום אחד טכנולוגיה זו תחליף את עמדת הברקודים בכל הרשתות הקמעונאיות. כבר היום עושים בה שימוש בוולמארט, (WallMart). תגי RFID המצוידים בנייר כסף דק מאוד משמשים כמקלט בעל ביצועים גבוהים. טכנולוגיה זו פועלת על העיקרון שהיא כמו אנטנה קטנה המסוגלת לקלוט ולפלוט גלי רדיו כדי לשלוח מידע למעבד המרכזי.  כל רשת קמעונאות שמכבדת את עצמה ושתרצה מעקב On-Line על המוצרים שנרכשים אצלה תעשה שימוש בתגי RFID. דוגמא נוספת: ארצות הברית משתמשת בשבבי RFID בכל הדרכונים האמריקאים החדשים. כך הם יכולים לסרוק את הדרכונים על ידי הרשויות ומקבלים גישה למידע האישי של המשתמשים. גם בארץ זה קיים כבר! בסופרמרקט שלי בראש העין. עמדתי שם והשתאיתי. מדהים.
השימוש בשבבים מזהים היה שנוי במחלוקת והתנגדו לו ארגונים לזכויות האזרח. לעומת זאת הם בחרו להתעלם מהשבב RFID. השבבים הללו הופכים יותר ויותר פופולריים וכמובן איתם הדרישה לכסף. שימוש זה אינו מאפשר מחזור הכסף מאוחר יותר.
סוללות :
כסף ותחמוצת אבץ הם החומרים אותם נמצא בכל הסוללות. זה כולל כמובן מצלמות דיגיטליות, שעונים ,טלפונים ועוד. חברת Apple הודיעה לאחרונה כי  במוצריה יהיה שימוש בכסף ותחמוצת אבץ לסוללות.
אלקטרוניקה :
Silver everywhere in electronics  הכסף משמש כמעט את כל סוגי האלקטרוניקה, בטלוויזיה, במחשב, במפסקי זרם, במתגים, בנתיכים. בכל ארון חשמל וכוח תמצאו כסף.
מנועים:
מיסבי כסף במנועי סילון הפכו רכיב חיוני. כסף מסוגל לעמוד בטמפרטורות גבוהות - מושלם בעבור מיסבי מנועי הסילון.  גם במקרה של כשל במשאבת השמן ציפוי הכסף של המיסבים מבטיח כיבוי המנוע בבטחה .
רכב:
כלי הרכב שלנו מלאים באלקטרוניקה מורכבת ורגישה - מפתיחת החלון ועד התאמת הכיסא. גם תרכובות כמו אתילן אוקסיד בהם נעשה שימוש במחשבי המנוע החדשים ובעיקר במכוניות היברידיות הן תרכובות בהם השימוש בכסף הוא הכרחי. מגמה זו הולכת וגוברת. 
עוד...
רשימת השימושים בכסף היא גדולה וארוכה: לייזרים, לוויינים, רובוטיקה, היי-טק, נשק, טלוויזיה, מקררים, מתגי קיר, צילום, משקפיים, הלחמה, זריעת עננים, שימור עץ, כלי נגינה, תעשיית הרכב, חומרי נפץ, יישור שיניים ,ייצור מתנול, כורים גרעיניים, פוליאסטר, דיאודורנט, חומרי חיטוי, צנתורים ואלפי יישומים אחרים
כסף כקטליזטור :
אחד השימושים החדשים וההולכים וגוברים הוא בתעשיית ייצור הפלסטיק, שם הכסף משמש כזרז = קטליזטור. שימו לב למספר הגדול: 150,000,000 מיליון אונקיות של כסף שנעשה בהם שימוש בשנת 2011 כדי לייצר תחמוצת אתילן פורמלהיד המשמש לייצור ומחזור  פלסטיק. פורמלדהיד הינו חומר כימי המשמש כאבן בניין היסוד של הפלסטיק. כדי לייצר ולמחזר פלסטיק אתה חייב להשתמש בכסף.

Silver is everywhere:
הביטו מסביבכם ולא תאמינו כמה שימושים תעשייתיים קיימים לכסף. ה-  I -Pad שלכם, כוסות הפלסטיק, התכשיטים שלכם, עטים, דיו, פנסים, מכוניות... הציצו מתחת למכסה המנוע! אין סוף לשימושים והביקוש הולך וגובר. לכו והביטו מבעד לחלון באחד הלילות. כמות כסף אדירה נדרשת לייצורו של אור החשמל. חשבו על סין והודו: אוכלוסיות של 2.5 מיליארד בני אדם - וזה אינו כולל את דרום אמריקה או מדינות נוספות באסיה. רק שתי המדינות הללו! חשבו כמה גורדי שחקים, כמה בתים, כלי רכב, טלפונים סלולריים, תברואה, מתקני מים, מיליארדי צ'יפים של אלקטרוניקה! מי ש"שורי" על אפל ראוי שיהיה "שורי" הרבה יותר על הכסף. זכרו את שכתבתי: בשנים הקרובות חלק מהחברות תנסנה להשתלט על מכרות כסף כדי לשמר את יכולת הייצור שלהם. כבר היום מורגש מחסור שילך ויגבר בכסף.
המאה ה 20 :
חלק מאותם השימושים שהזכרתי הם מהמאה ה-20. לפני כן השימוש בכסף היה מוגבל מאוד לשימושים תעשייתיים. במאה ה- 19 הכסף שימש בעיקר לתכשיטים ולצילום. מתוך 46 מיליארד אונקיות שהיו זמינות אז רק 1.000.000.000 נשארו. ב-60 השנה האחרונות נעשה שימוש בכמות אדירה של כסף. כמות זו היא קטנה לעומת מה שצפוי במאה ה-21, עם תעשיית האלקטרוניקה. בעולם שבעה מיליארד אנשים נוספים שרוצים לחיות כמו במערב. באדמה עדיין מונח כסף לכרייה שיספיק לעשר שנים של תצרוכת.
כסף ומתכות אחרות :
הטיעונים שהצגתי לא יכולים להיות מושלכים על כל מתכת אחרת. הכסף הוא המלך. הביקוש התעשייתי ממריא בכל יום. האם הכרייה יכולה להדביק את הביקוש? לא! כסף הוא המתכת המוניטרית הנפוצה ביותר. בכל תרחיש הכסף ינצח. כתבתי בעבר כי בעוד שנתיים מהיום תיירים יסתובבו בכיס עם מטבע של כסף, אותו ימירו לשטר המקומי כדי לצרוך. כבר כתבתי כי יהיו "כספומטים" מהם נוכל למשוך אונקיות כסף     או זהב. היו שאמרו כי יש לי דמיון מפותח... היום ישנם 2,356 כספומטים כאלו ברחבי העולם.

מצב השווקים:
לפני יותר משנה כתבתי כי נוצר מצב פרדוקסאלי: מצב החברות טוב ממצב המדינות.  מה יעדיפו המשקיעים היום: לרכוש אג"ח מדינה או מניות "אינטל" ו"ג'ונסון אנד ג'ונסון" המחלקות דיבידנד בשיעור 4%? מי שלא מבין כי משבר בחברה שונה ממשבר של מדינה לא יקרא את המגמה. המתיחות הכלכלית היא תופעה שאתה נלמד לחיות. מדינה היא מנגנון טוטליטרי. הגמישות שלה לכל כיוון הרבה יותר רחבה משל חברה. אחד מהגורו הגדולים הצטרף לדעה זו בשבוע האחרון במאמר ב"גלובס" שכותרתו הייתה: "הפתעה: מארק פאבר וג'רמי סיגל מסכימים - קנו מניות". קטונתי!...
זה לא אומר שהמצב הכלכלי ילך וישתפר. זה אינו מצביע על כך שכל הנאמר כאן יהיה נכון למחר. יש לבחון את השוק ברמה יומית, להבין ולנתח - כמו במשחק שחמט - את המהלכים. להבין את ההבדל בין משא ומתן קולי לבין איום ממשי. אני אומר תמיד לפורשים שלי שאני מסתכל מלמעלה, רושם הערות, מקשיב, כותב במחברות, מנתח ומחליט.
שלכם,
רן חובב
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים
של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה