יום ראשון, 8 ביולי 2012

HOVAVLETTERS- WHAT IS GOING ON?What is going on? Market, commodities forecast

R$H: תחזיות בכפוף לאירועים בסקירה, נבדקות וניתנות לעדכון:
אפיק
המגמה
מדד לסקירה
מדד לסוף שנה
בורסה ישראל
חיובי
1,079
1,150
ארצות הברית
חיובי
12,916
13,600
אירופה
חיובי

+7%
China
חיובי
2,227
2,382
GOLD
חיובי
1,622$ OZ
1,800$  OZ
SILVER
חיובי
28.31$OZ
42$ OZ
CORN
שורי
712$
1,068$
NATURAL GAS
שורי
2.859$
3.57$

מנהיגות: שועל אחד הרגיש שהוא חייב לקחת חופש מעבודתו ביער. הלך השועל לאריה וביקש חופשה. אמר לו האריה כי הוא נחוץ ביער ולא יוכל לאפשר לו חופשה. התעקש השועל. אמר לו האריה כי אם יצא לחופש, לא בטוח שיוכל לחזור בגלל חוסר בתקן תקן. השועל הסכים ויצא לחופש. לאחר מספר חודשים חזר השועל. אמר לו האריה כי התקן שלו תפוס וכי אינו נחוץ ביער. השועל התעקש  לעבוד ואז הציע לו האריה להיות ביער על תקן של ארנב. כאשר יתפנה התקן יחזור להיות שועל. כך תפקד השועל כארנב, מקפץ ובורח מחיות אחרות ביער. פנה השועל לאריה וזה אמר כי טרם נפתח תקן לשועל והוא צריך להמשיך ולהיות ארנב. השועל התעצב והמשיך. כעבור זמן ראה להפתעתו ארנב ביער. שאל השועל: "אמור, ארנב: מה אתה"? ענה לו הארנב: "אני? אני שועל!" "תגיד" אמר השועל: "איך זה שאני שועל ונמצא על תקן ארנב ואתה ארנב ונמצא על תקן שועל?" ענה לו הארנב: "זה מה שקורה שיש חמור על תקן אריה".

הכול מתחיל  ומסתיים  במנהיגות. ראו מכתבי מיום 5.2.2012: משבר, אירוע חריג בלתי נשלט. ככל שעובר הזמן מתחדד ההבדל בין חוב בפירמה לבין חוב של מדינה.  החוב המשויך  למדינה הוא אלסטי ובעל יכולת גמישות מדהימה.  לכן  יש לבחון את השווקים ברמה יומית ולבדוק את הנחות העבודה. היוצרות התהפכו: שוק האג"ח הפך למסוכן משוק המניות.
מתחזקת בי ההערכה כי נקודת השבירה יכולה להיות רחוקה מאתנו מספר שנים, ייתכן שלוש או ארבע.  
דבר לא יכול למנוע מהבנקים המרכזיים להמשיך ולהדפיס כסף. נניח כי הייתי רוכש היום אג"ח של ארצות הברית בריבית 1.6%. יוקר המחיה גדל בעולם בקצב של 6% שנתי ולכן, בסופו של יום, הייתי מקבל תשואה שלילית.  מניות הן תמיד האלטרנטיבה = מוצר נקודת שיווי המשקל.
להמחשה: נניח שאני מחפש לרכוש אחזקה למשך 10 השנים הבאות: או אג"ח אמריקאי בתשואה של 1.6%, או מניית "ג'ונסון אנד ג'ונסון" בתשואה של 3.5%. ההערכה שלי היא כי בעשור הקרוב דווקא המניה תשיג תשואה עודפת על פני אגרת החוב  וגם תחלק דיבידנד.  זו היא חברה בעלת פיזור אדיר בהכנסות ולה מגוון גדול של מוצרים ולקוחות. המחירים שבהם נמכרים המוצרים שלה מעודכנים בהתאם לעלייה במחירי התשומות. זה המצב אליו יתרגלו המשקיעים בשנים הקרובות ומכאן המסקנה: למניות  קיים פוטנציאל עלייה בטווח השנים הקרובות, גם אם זה יהיה מנותק מביצועי הכלכלה.

United States of Europe: מפסגה לפסגה – "שחררו את הסוסים מהאורווה"
כפי שהדברים נראים כרגע, השווקים ימשיכו בעליותיהם בחודשים הקרובים. ידיהן של הבנקים המרכזיים חופשיות והם יבצעו הקלות מוניטאריות נוספות. ,במהלך שלוש השנים האחרונות היו 20 פסגות כלכליות. בכל פעם היה נראה כאילו הן פועלות לפי תסריט כתוב מראש: "חבר'ה, יש חור בסכר הנהר! מחפשים אצבע..." תמיד הפתרון שהוצע היה אותו פתרון: הגדלת החוב עצמו. אז החוב שהיה נשכח - יחי החוב החדש!... עד לפסגה הבאה. הפתרון הנכון לחוב הוא קיצוץ דרמטי בהוצאות והעלאת מיסים - וזה לא ייעשה. בפסגה האחרונה בוצעו מספר צעדים חשובים: האחד הוא יכולת רכישה על ידי קרן היציבות. כך יוכל  ESM לרכוש אג"ח מדינה ולהשפיע השפעה ישירה על תשואות אגרות החוב של המדינות. צעד זה אומץ כניסיון להקמת "חומת אש" אל מול התשואות העולות באגרות החוב כדוגמת ספרד. בנוסף, הבנקים יוכלו לקבל עזרה ישירה מקרן היציבות ואין צורך לעבור דרך מנגנון המדינה. נקבע סכום של 130 מיליארד אירו להאצה כלכלית בגוש.
ברור לי, מעל לכל ספק, כי נראה אותם במסע רכישות שהרי שיעור הריבית באירופה נמצא בשפל. מאידך תנאי הגיוס והמימון במדינות כמו ספרד ואיטליה גבוהים מאוד. תארו לכם כי אתם לווים מהבנק בריבית 1% ומשקיעים באג"ח בריבית 7%. הם יהיו חייבים לדאוג לירידה בשיעור התשואות. עוד נחזה בהם יוצאים למסע רכש מאסיבי. בדיוק כפי שעשה הבנק המרכזי בבריטניה. אני בהחלט מבין כי איחוד פוליטי יותר קשור לתהליכי חברות וזה עוד ייקח זמן, אך מה עם איחוד בנקאי? איחוד בנקאי שכזה היה יכול לשדר מסר של שליטה ומניעת מצב של קריסת המערכת הבנקאית. כולם רוצים ולא רוצים. כולם רוצים להמריץ את הכלכלה בהרחבה מוניטארית אך מבינים את ההשלכות האינפלציוניות, אך הם יגיעו בסופו של דבר להכרה שאין ברירה: רמות אינפלציות גבוהות הן רק עניין של זמן. ברור שיהיה כאן שינוי מהותי בשערי המטבעות בעולם אך לא תהיה ברירה. האפשרות האחרת היא נקיטת ריסון וקיצוצים רחבים. זוהי גזירה שהציבור בכל העולם לא יוכל לעמוד בה והמראות שראינו בלוב ובמצריים ייראו בפריז. לכן זה לא יקרה, אלא להיפך: הבנקים המרכזיים בכל העולם יהיו חייבים לאחד ידיים וללכת יחד למהלך של הרחבות מוניטאריות. מה תהא התוצאה של המהלכים הללו? המשקיעים יבחרו להתבצר במניות כמו JNJ IBM ,מניות אנרגיה, זהב, כסף.

ארצות הברית:  Operation Twist 2 
ההחלטה לביצוע Operation Twist הביאה להשפעה שולית - אם בכלל - על הריבית לטווח קצר, אולם ברכישה של אגרות חוב לטווחים ארוכים יותר הכוונה תהיה לדחוף את מחירי אגרות החוב כלפי מעלה ובכך להוריד את שיעור הריבית. זאת  מתוך ציפייה כי אז תהא הזדמנות למשקי הבית למחזר משכנתאות ולהגדיל את הצריכה מתוך הריבית שיחסכו. כך, באופן עקיף, מקווים להשיג הגדלת הצריכה על ידי ההגדלה בהכנסה הפנויה. החוסכים יראו את הריבית הנמוכה שהם יקבלו על הכסף וזה מה שעשוי להביא אותם לחפש אלטרנטיבות חלופיות כמו מניות, נדל"ן וכ"ו. השאלה המרכזית היא האם בטווחים הארוכים יותר תמהיל כזה אכן מסוגל להועיל ולהוסיף משמעותית לצמיחת הכלכלה. התשובה היא: "לא!" אך אין כרגע חשיבה על הטווחים הארוכים. אם פעם היינו מדברים על "טווח קצר" במונחים של שנה, היום הטווח הקצר הוא במונחים של חודש. אך כך ניתן לקנות זמן. הפרדוקס הוא שדווקא נתונים שליליים יכולים להיות קתרזיס לשווקים. כל נתון שלישי הוא תמריץ להתערבות, כאשר הנתון בעל הרגישות הגבוהה ביותר לשוק האמריקאי = דו"ח התעסוקה  שהינו סממן חשוב מאוד לכלכלה האמריקאית. כידוע, 70% מהצמיחה מקורה בצריכה פרטית. מאז המשבר של 2007 איבד המשק האמריקאי כ- 7 מיליון משרות. ככל שנתון זה יאותת על מצוקה, כך תהא האצבע קלה על ההדק בהשקת עוד ועוד תכניות רכישה. תהיינה עוד ועוד בשנים הקרובות. אפשר לחיות עם אינפלציה, אך בלתי אפשרי לקיים חברה עם אבטלה עמוקה.  

סין: Black Box When a billion Chinese want
לאחרונה התפרסמו הערכות כי סין "משפצת" את נתוניה הכלכליים. מזכיר לכם משהו... מדינה שכנה שערכה "מקצה שיפורים" במאזן כדי להיות חברה בגוש האירו...נכון, יוון. אך רק בהבדל קטן: שם, ביוון, יש 11 מיליון איש. שם לשקר רגליים קצרות. מול מיליארד שלוש מאות סינים ואפילו אם זה שקר - אז יש לו רגליים ארוכות מאוד! לדוגמא: מלאי הפחם לייצור חשמל: על פי בכיר בסקטור החשמל בסין, המחסנים נמצאים באחסון מרבי, דבר המעיד כי הביקוש לחשמל נמצא בירידה. יש אומרים כי גורמים ברשויות רמזו לאחראים שלא לדווח דיווח אמתי. מה זה באמת משנה? למה זה באמת חשוב? העולם יאמין במה שהוא רוצה להאמין והסינים יספקו לעולם את הנתונים שהם רוצים. עזוב אותך מהכלכלה המדויקת ומהאמת. בוא ותגיד לי מה מתאים לך...יש - כפי שכתבתי - מיליארד ושלוש מאות כאלה. סין הודיעה כי תגדיל את השתתפותה בקרן המטבע הבינלאומית, אז מה באמת חשוב לעולם: לחנך את הסינים או לקחת להם יואנים? בסין המצב הואToo big to know what happens וכרגע זה ממש לא חשוב. כרגע הסיכויים הם כי מדד המניות בסין ימשיך ויעלה כתוצאה מתוכניות הקלה מוניטאריות. זה יאפשר לבנקים הקטנת הלימות הון וכתוצאה מכך להלוות יותר כספים.

סחורות : Silver  / Reason You Should Buy Gold
ההיחלשות של המטבעות היא אסטרטגיה. למייקרוסופט יש מספר מניות מוגבל. כאשר היא מבקשת להנפיק עוד מניות היא מחויבת בתנאי הרגולציה. כאשר בן ברננקי רוצה להדפיס דולרים הוא  עצמו הרגולטור. מניה אחת תהא שווה יותר מדולר אחד. זוהי הסיבה שעוד נדע הורדות דירוג עתידיות. זו בדיוק הסיבה שהמתכות תזכינה לעדנה. לבנק המרכזי אין קו אשראי. הדרך היחידה לשמור את המציאות תחת תקווה תהיה הרחבה כמותית. בשנת 2005, החוב היה 5.6 טריליון דולר בשנת 2010 הוא הסתכם ב- 130 טריליון דולר. בתוך  ארבע שנים, לכל המאוחר, החוב יהיה מעל ומעבר ל- 200$ טריליון דולר בשנת 2016.
Silver Manipulation: הפערים בין המחיר של תעודות הסל לבין המטבעות הולך וגדל. הביקוש לכסף נמצא בעלייה מתמדת. כמי שסוקר ומעורב בשיחות וועידה רבות בכל שבוע, נודע לי כי לאחרונה התחיל אתר www.apmex.com למכור Silver Junk .אלה הם מטבעות שיצאו מהמחזור. בשנים האחרונות מכרו את המטבע כשהרכבו הוא 90% כסף. בשל הביקוש שיש למטבע החלו למכור מטבעות עם 30% כסף. מי שרוכש את המטבעות הללו מתיך אותו כדי לקבל אונקיות של מתכת כסף. הביקוש הזה - בדיוק זה - עומד לעצור את המניפולציה במחיר. זה לא אומר שלא נראה עוד ירידה במחיר התעודות אך זה בהחלט אומר כי נמתח כאן חבל "בנג'י" והוא מתוח מאוד. קיים מחסור בכסף הפיזי והוא מורגש בכל האתרים שמוכרים את המטבעות. בנק JP Morgan  הוא אחד שמפעיל מניפולציה על המחיר. הם נאחזים בקצה החבל. בהנחה כי יימשך הביקוש הפיזי, הרי מהר מאוד נראה עלייה חדה במחיר הכסף. כשמישהו מוכר חוזים בנייר, מישהו אחר חייב לכסות אותו,  אך כשהביקוש לכסף הפיזי הולך וגובר The game over . היוצרות עומדות להתהפך. מה שיקבע את מחיר המתכת כסף הוא המחיר הפיזי. כך צריך להיות וכך יהיה.


סיכום: המגמה נשארת חיובית. כפי שכתבתי, אין זה תמיד מעיד על התחזקות הכלכלה. היינו הראשונים כשהגדלנו חשיפה לחו"ל, תוך מתן תשומת לב לשוק המקומי.
מעולם לא ניצח גנרל ישראלי מעוטר את המלחמות. מי שנצחו היו אלו חיילי השדה, עם לב ונשמה גדולים ,באוויר בים וביבשה. להערכתי, כל הספינים על הרעה ביטחונית צפויה בישראל הן ריקות מכל תוכן. גם אם תהייה הרעה שכזאת לא יהיה בה כוח לעמוד נגד הצמיחה של המשק הישראלי. המשק הישראלי בנוי מאנשים ששרתו בסיירות. כזה הוא העם הזה: גמיש ובעל יכולת התאמה. תעשיות הייצוא המקומיות תעברנה התאמה בשנים הקרובות. לא רק הייטק. לאחרונה השתתפתי בסיור של משרד החקלאות כדי ללמוד על התפתחות המגמה בישראל. ראיתי ניסים: ממגדלי שבלולים ועד פרחי מאכל למסעדות. אכתוב זאת בזהירות: כפי שהנתונים נראים כרגע עוד נראה עדנה בשוק המקומי, לפחות ב 3-4 שנים הקרובות. ישראל עוד עשויה להפוך למקבילה לשוודיה מבחינה כלכלית והכסף של המשקיעים יחזור בחזרה.
אני מעיד כל עצמי: איני שייך לקבוצת הפסימיים ואף לא לאופטימיים.  הגישה שלי היא פרקטית / ריאלית תחת בדיקה מתמדת.
יש לי את המקצוע הטוב ביותר בעולם,
רן חובב
מומחה למיסוי ופרישה


רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה