יום חמישי, 6 בספטמבר 2012

HOVAVLETTERS When you have to shoot, shoot. Don't talk-


HOVAVLETTERS
When you have to shoot, shoot. Don't talk-

Market analysis

כשמחירי המניות עולים זה לא אומר שהכלכלה טובה, פשוט יש להם סיבות מספיק טובות לעלות .

R$H: תחזיות, בכפוף לאירועים בסקירה

אפיק
המגמה
1,079
1,112
1,150
ארצות הברית
חיובי
12,916
13,245
13,600
אירופה
חיובי
+
+7%
China
חיובי
2,227
2,052
2,382
Gold
חיובי
1,622$ oz
1,702$
1,800$  oz
Silver
חיובי
28.31$  oz
32.75$
42$ oz
Corn
שורי
712$
794
1,068$
Natural Gas
שורי
2.859$
2.803
3.57$
מהי אמונה? אמונה היא צורך של המין האנושי להיתלות בכוח עליון, לחלק את האחריות בין האדם לבין משהו גדול יותר חזק יותר, להאמין בעצמתו וביכולתו של אותו הכוח לשנות מצב מסוים, דרך תפילה ובקשה. כל זאת כדי להיטיב עם מצבו של האדם.
עיני הכול נשואות ואזני הכול כרויות למוצא פיהם של "אלוהי הכלכלה" הנגידים המרכזיים של הבנקים בארה"ב ובאירופה ,מאירוע לאירוע.
נראה כי "אלוהי הכלכלה" ברננקי ודראגי זקוקים בעצמם לתפילה.

תמונת המצב הנוכחית: השווקים ימשיכו במסע העליות.

ארצות הברית: לא עוד אימפריה.

"האקדח המעשן": המצב משחק לטובת המשקיעים במניות. מצד אחד נתוני כלכלה חלשים. , מצד שני, הם עדיין נמצאים בטריטוריה חיובית, מנקודת מבטו של הבנק המרכזי. זאת למרות שהמצב באירופה מורכב. ניתן לראות זאת  כ"צמיחה מתונה". נתוני המאקרו שהתפרסמו לא נתנו כיוון ברור: האם הבנק המרכזי ייצא למסע רכישות נוסף? הכלכלה בארצות הברית צמחה ברבעון השני ב- 1.5% כתוצאה מעלייה בתפוקת הייצור, עלייה במכירות הקמעונאיות והחשוב מכל - עליה בביקושים המקומיים. מנגד, מצב האבטלה הורע, מצבת המובטלים עלתה ל- 8.3%, ושוק הנדל"ן מקרטע. נוסיף לכך את המורכבות הפוליטית והפחד מפני "צוק פיסקאלי" (חידוש הטבות המס בינואר 2013 ) , חשש המאיים על הצמיחה. כל זאת גורם לחברות רבות להימנע מתוכניות פיתוח ומהעסקת עובדים חדשים, למרות הריבית האפסית במשק. מנגד, המשקיעים מודעים ל"אקדח המעשן" בבנק המרכזי. המשק האמריקאי נמצא בנקודת שיווי משקל מאוד עדינה. נתון חשוב נמצא בשוק אגרות החוב האמריקאיות שהתשואות עליהן  מטפסות לאיטן לשיא. זאת בשל ציפיות המשקיעים לפעילות מוניטארית של הבנק המרכזי העלייה בתשואות היא תוצאה של הסטת כספים מהאג"ח למניות. בחינה מעמיקה של יתרות ה"שורט" (מכירת נכס נכס בציפייה שערכו ירד) על אג"ח האמריקאי מגלה כי לא רק שלא גדלו אלא אף קטנו.
מה שכתבתי בעבר נכון גם להיום: בעיניו של ברננקי העלויות של תכניות הרכישה, הגדלת החוב והאינפלציה ניתנות לשליטה. שוק התעסוקה הוא הבעייתי ביותר מבחינתו. רק נתוני הצמיחה והתעסוקה העתידיים יכריעו אם ה'פד' ישיק תמריצים מונטאריים נוספים.
כמי שעוקב אחרי הנתונים הסטטיסטיים באדיקות, אין לי כל ספק כי נהיה עדים לעוד ועוד "תכניות רכישה" בעתיד. אחת שכזו עתידה להתרחש תוך מספר שבועות. ככלל, התבהרות בנוגע לתוצאות מערכת הבחירות וחדשות מסין ואירופה יתמכו בהמשך מסע העליות.                           

אירופה: רצועת אלכסון לאג"ח ,חלון הזדמנויות
כפי שאני רואה זאת, יש לאירופה חלון הזדמנויות. מעולם לא נכחתי במשחק כדורגל, אך כאשר מוקרן משחק בטלוויזיה אני נזכר תמיד במשפט "כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף גרמניה מנצחת"... מבלי לדעת בדיוק כיצד ממוקמת היום נבחרת גרמניה בכדורגל ניתן בהחלט לכתוב שהכול בידי מממשלת גרמניה וה"בונדסבנק". דבר לא יכול להתבצע באירופה ללא תמיכה של גרמניה.
מדינות כמו ספרד איטליה חייבות לבצע רפורמות תקציביות. הדרך הנכונה היא להימנע מצעדי צנע ולספק תמריצים לעידוד הצמיחה והתעסוקה. מי שפעם אחת נהג כשהוא שיכור, ראוי שישב לידו נהג אחראי יותר. , ספרד ואיטליה הן ה"ילדים "הרעים" של כלכלת אירופה. כל צעד שלהם חייב להיות בפיקוח של הבנק האירופאי. על מנת לעודד השקעות הון ריאליות חיצוניות יש להגדיל את הערבויות של הבנק המרכזי. את המערכת האירופאית ניתן ורצוי לאחד כלכלית, אך אחת הבעיות המרכזיות היא שאירופה בנויה ממדינות בעלות "אופי התנהלות" שונה. פאזל שכזה יצריך זמן כדי להפוך לאיחוד אחד מושלם.
  יש לי הצעה בעבורם והיא אינה מקורית: לאמץ את הרעיון המופיע בתכנית הטלוויזיה "סופר נני" בכל פעם שהמטפלת מגיעה למשפחה - לאחר שצפתה במתרחש בה - נתלית על הקיר "האמנה המשפחתית החדשה" גם באירופה נחוץ לכונן אמנה שכזו. המנהיגים חייבים להפנים שלא די בהחלטות כלכליות. הם חייבים להעביר את המסר לאזרחים, תוך מתן דגש על הנחיצות.
ייתכן כי יוון עוד תשמש "כתרנגול הכפרות" של אירופה, למען יראו וייראו. אירופה חייבת, בסופו של תהליך ההתאוששות, להתקיים תחת אמנה כלכלית-חברתית ואיחוד פיסקאלי בנקאי בגוש היורו. פשוט חייבת!
לומדים מהיהודים:
הבנק המרכזי האירופאי שוקל להציב רף עליון לאגרות החוב באירופה. ליתר דיוק: למרווחים בין התשואות על אגרות החוב של איטליה ספרד לבין האג"ח של גרמניה. כלומר הבנק ירכוש אגרות חוב בעצמו. נקיטת מדיניות שכזו היא בעצם "תכנית רכישה", בה תמיד קיים הסיכון כי השוק יתמכר לו כמו לאלכוהול.
 לו היה זה ביכולתי, הייתי מנפיק למשקיעים אגרות חוב צמודות בלתי סחירות ומבטיחות תשואה קבועה בערבות הבנק המרכזי. מהלך שכזה היה מוזיל את עלויות הגיוס באירופה ונותן כסף להמרצת הכלכלה. אינני צופה כרגע את שאירופה תיישם את ההמלצה הזו. לכן קיימת סבירות גבוהה שאנו בדרך ל"תכנית רכישה" של הבנק האירופאי.  ב- 12 בספטמבר מממשלת גרמניה תחליט בדבר חלקה בקרן הייצוב הקבועה של אירופה ESM. מעריכים כי היקפה יעמוד על כ- 500 מיליארד יורו ,התהליך קשור ישירות להחלטתו של הנגיד דראגי בנוגע ל"תכנית רכישה". אם תוקם הקרן והסכום יהיה בסכום המשוער ואולי יותר, דראגי לא ישיק כפי הנראה תכנית רכישה. בכל מקרה יש לצפות מאירופה אימוץ תכנית מוניטארית משל עצמה שתעזור במתן דחיפה לשווקים.

סין:
"חמסה חמסה"
כלכלת סין ממשיכה "לדשדש"? בכל פעם שאני קורא את הכותרות הללו הן פשוט מצחיקות אותי. בסין דבר לא קורה במקרה. לעיתים נדמה כי כולם מנסים להכפיש את הסינים אך לא באמת מבינים מה קורה שם. כמו רבים אחרים גם אני קראתי על "ערי רפאים" בסין. גם לי היו חרדות שכאלה,. הלכתי לעיין ב"וויקיפדיה" ובעוד עשרות מקורות ונתונים ולמדתי. זה  פשוט לא יאמן:  הערים מלאות ושוקקות חיים. מה שקורה שם ממש מדהים נכון, שום דבר בעולם לא יכול לצמוח בקצב כזה מבלי לייצר בועות. אם מישהו בסין יתעטש כולנו נקבל שפעת. אך - נכון לעכשיו - זה עוד רחוק מאתנו. השוק הזה ימשיך ויצמח. סין היא שחקן חשוב בכלכלה העולמית וראוי שתקבל יותר רספקט. סין תמשיך ותרכוש אג"ח אירופאי. החשיבות של מדינה זו ביציבות הגוש והכלכלה העולמית גדולה לאין שיעור. נראה כי ניתן לסמוך על הסינים הרבה יותר מאשר על האמריקאים. לדעתי, בקרוב עוד נשמע אודות תכניות להאצת הפעילות הכלכלית. סין מחכה ואורבת לאירופה ולארצות הברית. היא "תלחץ על ההדק" אחרונה, אך כשהיא תלחץ כולם ירגישו. יש לסינים את כל מה שנדרש לביצוע פעולות המרצה: מהורדת הרזרבות לבנקים ועד להורדת ריבית. זאת לאור הנתון של האטה בקצב האינפלציה. כל מי שמכיר מקרוב את הנתונים והאינדיקאטורים הכלכליים המתפרסמים במדינה, כמו הגידול בהיקף האשראי לעסקים וללקוחות, מדד הייצור, היקף ההשקעות החדשות, הביקוש לנפט ועוד רבים  - כולם מייצרים תמונה של כלכלה חזקה שהולכת ומתחזקת.

ישראל : הקוסם מארץ עוץ.
מי אמר: "ניתן להשיג גבייה גבוהה יותר באמצעות שיעורי מס נמוכים יותר, ולא להיפך"? וגם: "אין צורך להטיל מסים גבוהים מדיי באופן כזה שלא כדאי לעבוד, לא כדאי להשקיע ולא כדאי להרוויח"?
 נכון. ביבי נתניהו.
מי אמר: "ישראל ניצלה מהמשבר העמוק שפקד את אירופה, בין היתר, בגלל שלא הגזמנו וסחטנו את האזרחים עם מסים"?
 נכון. ביבי נתניהו.
מי אמר: "אם נעלה מסים, הכלכלה תידרדר"?
נכון. שטייניץ.
נראה לי כי ההתנהלות של המדינה דומה לדרך ניהול מדיניות ההשקעות שלו... ביום ראשון מבקש וביום שני מתחרט. חוסר וודאות טוטאלית, החלטות מהירות ופזיזות.  ביבי "קינג": איך לא למדת ממעשים נמהרים של אחרים? דן חלוץ, לאחר שנים ארוכות של שרות כמפקד חיל מוערך - יזכרו לו רק את מכירת תיק המניות! אולי את העיתון הזה אתה לא קורא?...
יסלח לי ביבי, כלכלת גרמניה כמעט כולה מושתת על עסקים קטנים ובינוניים. יש פה בישראל עם מדהים, בעל יכולת אלסטית כלכלית היודע לבצע התאמה כמעט לכל מצב. הפחתת מסים באוריינטציה שכזו תביא מיד לצמיחה והגברת הגביה. יש כאן עם לוחם יוזם. אך שר-העל לענייני "קסמים כלכליים" והשוליה שלו נכנעים ולא עומדים  בלחצים. ביבי מפחד מפישר!!  זה האחרון שחתום על פרוטוקולים משנת 2007 בהם נכתב שהמצב הנדל"ן בארצות הברית טוב מאי פעם!... המלך ערום!
 הפתרון להגדלת קופת המדינה טמון לא רק בצד ההכנסות אלא גם בצד ההוצאות, כמו המתירנות תקציבית במשרד הביטחון. לפני שפוגעים בביטחון אפשר לטפל ולהתייעל בשכר ובאבטלה סמויה במערכת. בכלל, במערכת הממשלתית קיימת אטימות חברתית מוחלטת ללא כל רגישות.
בכל הקשור לשוק המניות הערכתי נשארת כפי שכתבתי בסקירות. שוק המניות אינו יקר ביחס למצב החברות. השנים הבאות עשויות להיות טובות מאוד לשוק המקומי. כמובן שהכול יהיה חייב להימצא תחת עין בוחנת .
סחורות או מתכות?
באחד הימים ראתה אותי אשתי היקרה חופר בור גדול. מיד נזעקה: "נו, מה עכשיו?" הסברתי לה שאני מעריך כי מחיר חבית ימשיך ויעלה וכי זו השקעה מעולה ושאני חופר בגינה כדי למצוא כמה חביות... טוב, זו הייתה כמובן בדיחה. באופן אישי אני מעדיף את המתכות היקרות. אני נמצא בצד ה"שורי" בשתי ההשקעות, אך העדפה שלי היא למתכות. תמיד תוכל למכור מטבע ולהמירו לחבית. ההפך קשה הרבה יותר.
 הסינים עומדים להשיק מספר תעודות סל הקשורות במחיר המתכות. זה יחייב אותם כמובן להחזיק את המתכות פיזית, במקביל למדיניות הרכישה של מתכות יקרות שהולכת וגוברת בסין.
יש לי את המקצוע הטוב ביותר בעולם
שנה טובה.
רן חובב
WWW.RANHOVAV.CO.IL  
חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב. סקירה יו טיוב.
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה