יום חמישי, 4 באוקטובר 2012

HOVAVLETTERS - BE YOUR OWN CENTRAL BANK

Be your own Central Bank.
If you don’t hold it you don’t own it
Gold / Silver report
Markets will continue to rise
הנסיעה עדיפה על ההגעה ...
לעולם לא אשקיע 100% מההון שלי בדבר אחד כי אני יודע גם לטעות...
R-H: תחזיות, בכפוף לאירועים בסקירה, שנבדקות וניתנות לעדכון:
                                       
אפיק
המגמה
ישראל
1,096
1,226
1,250
ארצות הברית
חיובי
13,096
13,537
13,600
אירופה
חיובי

+
+7%
China
חיובי
2,133
2,086
2,382
Gold
חיובי
1,606$ oz
1,785
1,800$  oz
Silver
שורי
27.81$  oz
34.815
42$ oz
Corn
שורי
807.50$
765
1,068$
Natural Gas
שורי
2.887$
3.41
3.57$

פחד: התפקיד העיקרי של תחושת הפחד הוא להגן עלינו מפני פגיעה ולסייע לבריחה ממצבים מסוכנים. מנגנון הגנה זה עזר לאבותינו לשרוד בעבר והפך לאחד מהמרכיבים העיקריים לתושייה עבור רובנו. בכל פעם שיש בתוכנו ספקות בדבר מהלך שאנו עתידים לעשות, הפחד ה"בריא" הוא המוביל אותנו לשאול שוב את אותן השאלות, לבדוק ולהיות שלמים עם ההחלטות שלנו. בכל פעם שאנו מסרבים להזדמנות חדשה, אנו פועלים מתוך פחד. בכל פעם שאנו לא מבקשים עזרה כי אנו מפחדים להיראות חלשים או טיפשים - זה הפחד הרע, המשתק. זה הגורם לנו לקפוא בניגוד לפחד הבריא.
ישנה רק דרך אחת להתגבר על הפחדים שלנו והיא: לא לפחד מהפחד, לקחת אותו כמנגנון בקרה עצמית. להיות עסוקים בעשייה ובבדיקת השאלות המקננות בתוכנו. העז ועשה יותר ממה שמגביל אותך החשש ותגיע לגבהים חדשים וטובים יותר. ייתכן שחשבת או תכננת משהו שבמציאות הסתבר כמוטעה, אז מה? אם אתה כבר בדרך, המשך ללכת. אל תקפא. חשוב! כל אדם הוא תיק של חלומות, ניסיונות, כישלונות והצלחות. הצלחה אינה הופכת אותך לחכם יותר ואינה פוטרת אותך מהפחד הבריא. כישלון אינו אומר: הפסק לנסות.
ארצות הברית: "כל כך קר שם, בחוץ..."
לאף שחקן בשוק הכלכלי אין את היכולת להילחם בבנקים המרכזיים. כתבתי בסקירתי האחרונה כי "למרות שפיו של ברננקי אמר כי "הוא אינו רואה צורך להשיק עוד תכנית רכישה" גופו אמר: "כן!"... וכך אכן קרה. תכנית הרכישה החדשה יצאה לדרך. כל הביקורות הנשמעות אינן אלא הדים חלולים. אין כל אפשרות אחרת בידו של הבנק המרכזי. החידוש הפעם הוא שהבנק המרכזי הודיע כי התוכנית תימשך עד אשר התנאים הכלכליים ישתפרו, ללא תיחום זמן. ברננקי הוסיף ואמר כי במקביל תתכנה עוד פעולות בהן הבנק המרכזי יכול לנקוט.
ברור שמה שניצב כרגע בראש סדרי העדיפויות הינו שוק העבודה: "אם התחזית של שוק העבודה לא תשתפר באופן משמעותי, הוועדה תמשיך לרכוש אג"ח מגובות משכנתאות… עד ששיפור שכזה יושג תוך שמירה על יציבות המחירים".
מה שמטריד את הכלכלה האמריקאית הוא קצב הצמיחה האיטי ובעיית האבטלה. היציאה מהמיתון מלווה בעליית מחירים. הצרכנים רוכשים בתים ומוצרים שאמורים להיות חלק ממנוע הצמיחה. המנוע הזה כרגע "לא סוחב": לא במישור, לא בירידות ולא בעלייה.
אני, הח"מ, מנהל את הדברים עליהם אני יכול לשלוט, איני בודק האם "תכנית רכישה" או הזרמת כספים היא הפתרון. ביום שאהיה מקובעי המדיניות זה יעסיק אותי. היום, במעמדי ומיקומי אני עסוק בהשלכות ההשקעה ובפוטנציאל הרווח.  כאשר הבנק המרכזי מזרים כספים ללא כל מדיניות מנחה, לרוב כספים אלה נעים ועוברים לשוק הפיננסי. כאשר הכסף מגיע לשם - בשל המתח הכלכלי - המשקיעים רוצים לרכוש נכסים שיעלו מהר: מניות, סחורות, מתכות יקרות. הם מבקשים גמישות ונזילות, כדי שאם ישתנה דבר יוכלו לממש את השקעתם במהירות. הפרדוקס הוא שהזרמת כספים זו יכולה להועיל בהימור-השקעה באגרות חוב המדורגות נמוך = "אגרות חוב זבל". הסיכון הטמון בהן הוא שהתשואה הגבוהה שהן מגלמות דווקא מושכות משקיעים בתנאים הקיימים. בעתיד הקרוב השווקים ייהפכו למגרש מקצוענים. המשקיעים ימשיכו לרכוש מניות בעלות שווי שוק גדול, המחלקות דיבידנדים ושלחברות שלהן יש פיזור גלובלי בהכנסות: מקדונלד'ס, ג'ונסון אנד ג'ונסון, פרוקטר אנד גמבל, חברות יצרני שבבים. "הצוק הפיסקלי", רצף העלאות המסים והקיצוצים התקציביים שאמור להיכנס לתוקף לקראת סוף שנת 2012 ייושג  פתרון חלקי בסמוך לרגע האחרון.

אירופה: נפל הפור  Super Draghi 
מריו דראגי החליט ומבצע, כשהוא נחוש בדעתו ובאמרות כמו: "גוש האירו לא ניתן לפירוק והחששות אינם מבוססים". הוא הכריז על תכנית של רכישות אג"ח בטווחים של עד 3 שנים. משתמע מדבריו כי אגרת חוב שהונפקה לעשר שנים ונותרו לה לפירעון 3 שנים נכללת בתכניתו של דראגי. המדינות חיבות להגיש בקשה רשמית לקרנות החילוץ. עליהן לעמוד בדרישות הרפורמות והיעדים התקציביים מטעם האיחוד האירופי. אם המדינה שבקשה סיוע לא תעמוד בתנאים, יוכל הבנק המרכזי להפסיק ולרכוש את אגרות החוב. זה "איום מסורס"... ממש "מזבלת חירייה" של אגרות חוב. התוכנית אמורה להיות מיושמת ללא הגבלת זמן או כמות. דראגי והנהלת הבנק האירופי יעשו הכול בכדי להשתלט על הריבית.  זאת כדי שמדינות החלשות בגוש האירו לא יצאו משליטה. גם מדינות שקיבלו סיוע בעבר, כמו יוון ופורטוגל  תוכלנה להשתתף בתוכנית.
אנחנו המשקיעים הרווחנו זמן. נקודת המבט שלנו מחפשת את פוזיציית הרווח ולא את הביקורת שניתן בקלות להעלות ולמצוא פגמים. ברור שהפתרון לחוב על ידי הגדלתו מייצרת "כלכלה כימותרפית" ואינה מסיעת לכלכלה הריאלית. בטווח הארוך צפויות יותר בעיות. בשלב זה המשקיעים ימשיכו לרכוש נכסי סיכון: מניות, סחורות.
תשומת לבכם לניסוח שעבר "מתחת לרדאר" של המשקיעים: קראתי אותו שוב  ושוב: הכספים שישמשו את הבנק המרכזי לרכישת אגרות החוב יהיו לא בהכרח בשל מכירת נכסים אחרים! זכרו מה שכתבתי: "חירייה של אג"ח"... זה בעצם גלגול החוב לטווח הקצר בעבור ייקור עלויות המימון בטווח הארוך.
המגמה נותרת - כפי שכתבתי בשנה האחרונה - חיובית.


סין :
כצפוי, סין לא לקחה סיכונים מיותרים. לאחר הודעתם של הבנקים המרכזיים, היא קבלה אור ירוק ממשלתה עצמה והודיעה על תכנית תשתיות גדולות – "תכנית הטריליון יואן". בסין דבר אינו קורה במקרה. כתבתי במאמר האחרון כי מיליארד סינים מחכים לדראגי ולברננקי.  הם קיבלו את מה שציפו לו, כנראה... סין יכולה להרשות לעצמה לתפקד עם גירעון של 1.2% מהתוצר. גם כאן אנחנו לא עסוקים בפילוסופיה ובמשמעות המהלכים האלה, למרות שברור שסין עוד תשלם את החשבון על הוצאות ציבוריות הולכות וגדלות - במיוחד במקרה ולא יחול שינוי דרמטי בכלכלה הגלובלית. נכון לעתה הכלכלה הסינית תראה שיפור כמעט תחום וזה מספיק למשקיעים כדי לקנות מניות.

רוסיה:
האינפלציה ברוסיה הגיעה לרמתה הנמוכה ביותר מזה שני עשורים והחוב הלאומי שלה נמצא סביב 10% מהתמ"ג. כלכלתה השתנתה מאוד לאחר שב-1998 ביקשה חילוץ מה-IMF לאור הקריסה באסיה. הערה מעניינת: רוסיה גילתה את מאגר היהלומים הגדול ביותר בעולם,

ישראל:
כפי שכתבתי בעבר, כסף גדול עוד ייכנס לפעילות בשוק המקומי. חברות רבות נסחרות בדיסקאונט.   

Gold and Silver (Physical) Should Be Owned by Everyone 
Gold / Silver report  
לפני מספר שנים כתבתי "קול קורא", בו המלצתי על שינוי תפיסתי בכל הקשור למדיניות ההשקעות ולהשקיע לפחות 10% מהפורטופוליו במתכות היקרות זהב וכסף. אחד מהמאמרים, מיום 27.09.2011 עסק בנושא בהרחבה. התגובות היו רבות. היו רגעים בהם התחרטתי. היו גם שחשבו כי דעתי השתבשה אך היום, יותר מתמיד, אני נשאר דבק בעמדתי.
היום, בכל סקירה מקיפה ומעמיקה בחו"ל מופיעה ההמלצה הזו. אחד מבתי ההשקעות הגדולים צוטט ומעיד שהוא "רואה הרבה מנהלי השקעות ומשקיעים נעים לכיוון המתכות הפיזיות". מדובר בתחילתו של תהליך. ההערכה שלי היא כי תהליך זה ילך ויגבר בשנים הקרובות. כמי שעוקב באדיקות אחר הנתונים המתפרסמים ובעיקר על הכמויות הפיזיות המועברות בפועל, אני יכול להניח כי התהליך החל.
 הבנקים המרכזיים אינם מרוכזים יותר במאבק באינפלציה. הם החליטו הכריזו על שימוש באמצעים בלתי מוגבלים. פניהם להשגת שיפור בשוק העבודה וכל יעדם - הדפסת כסף. ככל שידפיסו יותר כך ערך המטבעות ירד. המטבעות תהיינה שוות פחות ופחות וכך מחירי המתכות היקרות ילכו ויעלו. הכול יעלה: המניות, הסחורות, ו"הג'וקרים": הזהב והכסף. אתה יכול לאחסן חיטה במחסן אך לא תוכל לשים אותה במזוודה.
הממשלה:
 תפקידה לשלוט ולספק אשליה ותקווה. היושבים בה יעשו הכול: החל משינוי נתונים על מצב המשק, דרך קביעה מהו המצב הכלכלי ועד התערבות במדידת האבטלה בישראל. (לאחר שינוי פרמטרים הכרחיים, אחוז האבטלה זינק כמעט לפי 2 מזה שפורסם!). הממשלה בוחשת בנתוני התוצר הלאומי, קובעת את שיעור האינפלציה - הכול בהתאם לנתונים מעוותים שהיא דואגת לפרסם. אפילו ה"איום הקיומי" - גם אם אינו קיים – מטופח: כל זאת כדי לשלוט ברוח הציבור ולהצדיק את המשך שלטונם. השלטון אינו חש ומרגיש את הציבור כי הוא אינו חי במציאות היום-יום. כאשר אתה לא צריך לשלם על הדלק, הנסיעות, החשבון בסופרמרקט, איך תדע?
מזמן הפסקתי כבר מזמן להתייחס למדדים החודשיים המתפרסמים, בשל העובדה כי הם אינם משקפים תמונת אמת במדידת האינפלציה. 3% קצב אינפלציה שנתי? לכו ותשאלו את מי שחי וקונה פה, בכמה התייקר סל המוצרים במשך השנים ובכמה נשחקה רמת הכנסה שלו.
איך הפוליטיקאים יוצאים מזה?: מדי פעם יש דיבורים על הצורך לשנות את האופן בו מודדים את יוקר המחיה, אך עד עתה לא נמצא האומץ המנהיגותי והפוליטי לעשות את השינוי. הבעיה המרכזית עם מדידת אינפלציה קשורה קשר ישיר בנכסים ובחסכונות של הציבור. ברור לכל שאינפלציה מפחיתה את ערכו של הכסף ופוגעת בכוח הקניה.
נסו לחשוב על ההשפעה שיש על החיסכון ארוך הטווח כאשר אין מדידה נכונה של קצב האינפלציה וכאשר ערכו הריאלי של החיסכון הוא נמוך בהרבה מהדיווח שניתן. בשיחה מרתקת שהייתה לי עם אחד הבכירים במערכת הבנקאית הוא הסכים עם התיאוריה שלי ואמר כי אם היו משתמשים בנוסחאות מדידת יוקר המחיה כפי שהוצע בשיחתנו, קצב האינפלציה היה גבוה מהמדידות שנעשות היום.                                                                             
מה עושים כדי להגן על כוח הקניה שלנו בתרחישים כלכליים כדוגמת אינפלציה?    במקום לשבת על ערימה של שטרות בבנק, יותר מ-5,000 שנה היו המתכות היקרות מקום מקלט כלכלי. הנה נתון מדהים: כוח הקניה של אונקיית זהב בשנת 1700 זהה לכוח הקניה אונקיית זהב בשנת 2011.  אף שטר שהודפס לא שמר על ערכו. השטרות נכחדו. שתי המתכות היקרות: זהב וכסף,  היו - ותמיד יישארו - כמגני כוח הקנייה. בתרחיש הנוכחי, של הדפסות כסף, נמשיך ונראה את מחירי המתכות היקרות הולכים ועולים מעלה-מעלה. המשקיעים במתכות נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: יש מי שהחליטו לרכוש את האחזקה דרך תעודות סל זהבGLD  או כסף SLV ויש כאלו שהחליטו לרכוש את המתכות באופן פיזי. יהיו גם מי שירכשו תעודות סל או חברות הכורות כסף.
 אני מעוניין להתמקד באלו הבוחרים לרכוש את המתכות באופן פיזי. נניח כי בחרת להשקיע 10,000 $ בזהב באמצעות בנק בחו"ל, (חוקית, בישראל זה עוד לא ניתן.). הבנק אכן ירכוש את המתכת בעבורך אך לא ייחס אותה לבעלים שלה –אתה. כלומר בספרי הבנק הזהב שרכשת יוצג כרכוש הבנק למרות ששילמת עבור המתכת. יש סיפור מרתק שנידון באינטרנט אודות אדם שרכש זהב ב- 40,000,000 דולר. לאחר שביקש כי ישלחו את הזהב למקום אחסון פרטי שמור, נדרשו לבנק בשוויץ 33 יום לארגן את המשלוח! 33 ימים...
תעודות הסל מחויבות בחשיפה בחלק מההון שלהן במתכת פיזית וזאת עם חוזים עתידיים (ניירות). הזהב מאוחסן במרתפי הבנק. הבנק מחזיק את המתכות כאילו היו חלק מהונו העצמי – דבר שהוא הצגה מעוותת. תעודת סל, בדומה לקרן נאמנות, היא מכשיר פיננסי. החברות הפיננסיות שמנהלות את המכשירים אינן הבעלים של המתכות פיזית. הנוסחה של חוב הולך וגדל, יחד  עם הוצאה ציבורית הולכת וגדלה, מקטינים את ערך התעודה. התוכנית החדשה של הבנק המרכזי רק מאששת את תרחיש האינפלציה העתידי, הכולל פיחות במעמדו של הדולר וכל המטבעות האחרים בעולם. מצב זב, שבו יש חוב הולך וגדל המוביל למדיניות של הדפסות כסף - בכדי להפוך את הכסף זמין יותר - ולכן חלק מהתיק חייב להיות מגובה בכסף וזהב. עדיפה האחזקה הפיזית. אני מדגיש: המשקיעים חייבים להחזיק בחלק מהפורטפוליו שלהם בזהב ובכסף פיזי. בסופו של דבר זה יהיה הכסף האלטרנטיבי.
סיבות עיקריות לקניית כסף:
o       הדפסות הכסף והגדלת החוב: הדרך שבה פותרים חוב על ידי יצירת חוב נוסף, גדול יותר משמרת את הכוח בידי מי שמדפיסים את הכסף. אך בטווח הארוך יותר ייווצר חוב לא פתיר ומשבר במטבעות הוא וודאי. האינפלציה תגבר. מתכות יקרות תהננה מביקוש חסר תקדים.
o       אנו נמצאים בתחילתו של מעבר בפורטפוליו של המשקיעים לאחזקה פיזית במתכות. מיליונים יקנו זהב. מיליארדים יקנו כסף. הטבע האנושי הוא לקבל תמורה מקסימלית בעבור ההון שלנו. במקום להחזיק ב-1/50 של אונקיית זהב, הטבע האנושי יביא לרכישת אונקיה שלמה של כסף. בתולדות האנושית הכסף תמיד היה מטבע עובד לסוחר.
o       מחזיקי הסחורות ייהנו מהמשך מגמה חיובית, אך האם תוכל לאחסן טון חיטה בממ"ד? מתכת הכסף היא ברת-המרה, עוברת לסוחר וניתנת לאחסון.
o       הכסף הוא מתכת תעשייתית. 64% מכרית הכסף נידרש לתעשייה. הביקוש ילך ויגבר בשנים הקרובות. לצד הנפט הכסף נחשב למתכת הנדרשת ביותר בעולם, בעלת שימושים תעשייתיים, שוק רפואי ועוד.
o       תעודות הסל: תעודות הסל סוחרות מידי יום במכירה/קנייה של כמויות  כריית הכסף העתידית, שנה שנתיים מראש. אחוז קטן יחסית מהתעודות עובר לאחזקה הפיזית. תהליך כזה, של חוסר כיסוי בתעודות עם נהירה של משקיעים לאחזקה הפיזית, יגרום לעליית מחירים חדה.
o       בנקים מרכזיים: הבנקים המרכזיים רכשו בשנים האחרונות כמויות גדולות של זהב, אנו עדים בתקופה האחרונה לשינוי מגמה: יותר ויותר בנקים מרכזיים רוכשים את הכסף לצד רכישות הזהב. תהליך זה ילך ויגבר. זה ידחוף את מחיר הכסף לשמיים.
o       מחיר הכסף קשיח: לכל המתכות האחרות קיים מנגנון התאמת מחירים: אם המחיר מאמיר הביקוש יורד עד לנקודת שיווי המשקל. תהליך זה אינו קיים בכסף, אין לו מוצר תחליפי. אתם פשוט תשלמו יותר על ה"אייפון"...
o       הכסף נדיר מהזהב: תהליך הכרייה ארוך ויקר. ב- 100 השנים האחרונות לא התגלה מכרה כסף חדש. הכסף הופך נדיר. מחיר יעד של 150$ לאונקיית הכסף יושג בשנתיים-שלוש הקרובות.
o       If you hold it you own it: כמעט כל דבר שאנו רוכשים אם נרכש במימון או בהלוואות, מיד לאחר הרכישה הוא מאבד מערכו. תשאלו את מחזיקי ה"איפון1"... הכסף, לאורך היסטוריה האנושית תמיד היה חוף מבטחים ועובר לסוחר.
o       הכסף משמש הגנה בתקופת אינפלציה: 50 דולר מ 1980 שווים בכוח הקנייה  היום ל 28 דולר .
o       היסטוריה מלמדת כי "הכסף לסוחרים ולאנשים, הזהב למתנות ולמלכים". הוא קל לאחסון ולהעברה.
o       כסף עדיף על זהב: כל הזהב שאי פעם כרו נמצא זמין על פני האדמה. 82% ממתכת הכסף שכרו איננו יותר. השתמשו בו והוא לא ניתן למחזור. לזהב יש שימושים תעשייתיים בודדים לעומת הכסף. 
o       vהיצע הולך וקטן, vביקוש הולך וגובר: הכסף הופך למתכת נכחדת. בעוד עשור מהיום, בקצב הביקוש הנוכחי, לא יהיה מספיק כסף כדי לספק את ביקוש התעשייה.

שלכם ,
רן חובב מומחה לפרישה
--
קישורים מומלצים:
החברה המשלתית למדליות בישראל החלה במכירת מטילי זהב : http://www.israelmint.com/מטיל-יונה/דף-הבית/החברה-הישראלית-למדליות-ולמטבעות 
                                  
חובב רן אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה