יום ראשון, 18 בנובמבר 2012

HOVAVLETTERS - כלכלה כימותרפית


כלכלה כימותרפית :  
R$H: תחזיות, בכפוף לאירועים בסקירה, שנבדקות וניתנות לעדכון:

אפיק
המגמה
1,096
1,198
1,150
ארצות הברית
חיובי
13,096
12,588
13,600
אירופה
חיובי
+
+7%
China
חיובי
2,133
2,014
2,382
Gold
חיובי
1,606$
1,714.70$
1,800$  oz
Silver
חיובי
27.81$  oz
32.37$
42$ oz
Corn
שורי
807$
727
1,068$
Natural Gas
שורי
2.887$
3.79$
4.5$


כלכלה כימותרפית
הרחבה כמותית ואנטיביוטיקה כלכלית:
אנטיביוטיקה היא תרכובת אורגנית שמטרתה לגרום למותם או להפסקת גדילת של חיידקים. בשנים הראשונות שבהן עשה האדם שימוש בתרופות אנטיביוטיות הוא חשב כי גילה את תרופת הנצח, שבכוחה לרפא כל מחלה. עם הזמן הסתבר שהחיידקים "אינם פראיירים"... הם גילו עמידות הולכת וגוברת לתרופות אלה. יתר על כן: התגלתה יכולת של העברת העמידות הזו בין החיידקים השונים. החיידקים נהיו כל כך מתוחכמים! האדם לא הרים את ידיו ובעשורים האחרונים פותחו כל הזמן קבוצות אנטיביוטיקה חדשות.
הרחבה כמותית: תכנית רכישת אג"ח על ידי גופים ממשלתיים ובנקים מרכזיים היא מהלך מוניטארי, בבסיס התוכנית האמונה כי התוכנית מסייעת לשחרור אשראי לשווקים. היא מייצרת הפשרת ה"קיפאון" בכלכלה גם כדי להגדיל את הצריכה הפרטית וגם כדי להגביר את  הצמיחה המקומית. אולם Time is Money . ההערכה שלי הייתה והיא נותרת כי אפקטיביות רכישות האג"ח פוחתת ככל שהזמן עובר (ראה אנטיביוטיקה וחיידקים ) יתר על כן: מהלך זה טוען בחובו סיכון גדול, כדוגמת אינפלציה והיפר-אינפלציה
הקשר בין אנטיביוטיקה ל"הרחבה כמותית" ברור, אך מה יעשה רופא - או נגיד בנק מרכזי - המגלה  שמלאי התחמושת האנטיביוטית שלו אזל? הוא מפתח אמונה משיחית בדרכו, זונח את האנטיביוטיקה ומתחיל עם כימותרפיה. זה לבטח יעזור! מעניינת היא ההשוואה בין תקופות בעבר שבהן הודפסו ממש כספים בפועל ובין המצב היום, שבו ההדפסות רובן ככולן ווירטואליות. אבל הנזק בטווח הארוך יהיה ממשי.

ארצות הברית: More of the same
Robin Hood was elected for four more years האם מר ברק אובמה יכול להיות הנשיא של כולם? , תהליכים חברתיים כלכליים מרתקים עוברים על מי שהייתה המעצמה החזקה בעולם.
כתבתי ואכתוב שוב: איני עוסק בביקורת על המהלכים הכלכליים אלא בהבנתם וניתוחם מבחינת השפעתם על השווקים. משבר הוא נקודה על קו הזמן. הוא משהו בלתי נמנע, בדיוק כפי שילד לומד ללכת או לרכב על אופניו: הנפילה היא חלק מהלימוד. לבני האדם יכולת ניהול וקביעת עיתוי ומועד משבר, אך כפי שזה נראה כרגע אין, ניהול של אירועים כלכליים אלא האירועים מנהלים את קובעי המדיניות - מה שמראה על חוסר אונים מובהק. די לראות שמר ברננקי מחכה לפרסום נתוני האבטלה כדי לקבל חיזוק נוסף בצורך ב"תכנית רכישה". אם הנתונים חלשים - עולה היוקר של תכנית הרכישה. אם הם חזקים - אזי המצב הכלכלי טוב מאי פעם ואין צורך בתוכנית...
 אין צורך להיות כלכלן גדול אנו פרשן המחונן בכוח עליון כדי לדעת שאין כרגע באמת מקום לדבר על שיפור בתנאים הכלכליים. הכול שברירי מדי, רגיש מדי, תלוי מדי, אז מר ברננקי: מדוע אתה נותן לאירועים לנהל אותך? מדוע לא אתה תנהל אותם? אם יש לך ביטחון בתוכניות הרכישה ביכולתך גם ליצור מקומות עבודה. פעל ללא תלות! זה בדיוק העניין: עדר הכבשים זקוק לרועה. כאשר הרועה הופך חלק מהעדר, הזאב במרחק ראיה... זה שהשווקים ימשיכו לעלות זה לא כי הכלכלה הולכת ומשתפרת.
לממשל אובמה לא אכפת להגדיל את החוב הלאומי, יחד עם ברננקי שמווסת את הריבית, זורק את האנטיביוטיקה ומתחיל בכימותרפיה. עודפי הנזילות הנזרקים לשווקים והמתדלקים אותם דוחפים את השווקים מעלה. הדפסות הכספים תומכות במניות ובשוק הדיור. כתבתי ואכתוב שוב: הנתונים החיוביים משוק הדיור בארצות הברית אינם שינוי מגמה אלא שינוי בתודעה והמשך פעולות ה"נשרים".
שינוי התודעה הביא לריצה לעבר נכסים מוחשיים. ה"נשרים" הם אלה שבעיניהם מזהים הזדמנות ו"עטים על הפגרים".  קיימת האטה כלכלית גלובלית שפוגעות במניות. במשוואה הזו כרגע הבנקים המרכזיים חזקים יותר. עומדת גם הסכנה בפני ה"צוק הפיסקאלי": 607 מיליארד דולר שהם קיצוץ הוצאה תקציבית והעלאות מיסים אוטומטית וכל זה בינואר 2012. גם כאן כנראה שנחזה בעוד מחזה שסופו כתוב כבר בתחילתו: הדמוקרטים והרפובליקנים ישיגו פשרה. הם יעלו מיסים ב"כאילו" ויקצצו בתקציב ב"כאילו" - במקום לקצץ קיצוץ רחב ועמוק במשרות הציבוריות. יוצא שהחוב ימשיך ויטפח. פתרון משבר "צוק הפיננסי" לא ירפה את ידיו של הבנק המרכזי מתוכניות ה"הקלה הכמותיות". מדיניות זו תימשך - והשווקים ימשיכו לעלות.

 אירופה: "האח הגדול"? זה.... מרקל
תארו לכם שני אחים. האחד חתם ערבות לאחר. ביום החתימה היה נראה לצד החותם כי זה יעמוד בכל התחייבותו. זה לא יהיה פשוט אבל אז נראה אפשרי. ברבות הימים נקלע האח לקשיים. התברר כי הקושי נבע מפזרנות יתרה שאותה הסתיר מאחיו. יום אחד צלצל הטלפון. על הקו היה מנהל הבנק שביקש לעדכן כי חשבון האח נמצא בחריגה יתרה וכי אם לא יחול שינוי - לא יהי מנוס מלתבוע את ערבות האח. מה שקורה אז הוא שהאח הערב מתחיל ללחוץ על האח הבזבזן והתנהלותו, כי אין ברירה: אם הוא לא יעשה זאת הוא יידרש לשלם.
זה, קוראים יקרים, הוא בדיוק המצב באירופה. אין חרטה מהאיחוד ואי אפשר בלי פצעים וכוויות. את זה כולם מבינים היום. מצבי לחץ מייצרים פורקן או דחף למנהיגות - וכזו בדיוק היא גרמניה. היא מבינה שאין לה שותפים אמיצים ולכן גרמניה חייבת להגביר את התערבותה בגוש. זה לא תפקיד שיחלו לה בחזון האירופאי אך אין לאירופאים ברירה. זה תהליך שיש לשער כי נראה אותו הולך ומתחזק. אך זכרו: מנהיגות צריכים לקבל. שיתוף הפעולה מצד המדינות האחרות חייב להתקיים. אירופה היא במקורה אתנית, בעלת דעות קדומות קיצוניות. קבלת המנהיגות תלויה לא רק ברצון של גרמניה אלא ביכולת להחיל אותה על כל המדינות החברות. לא בטוח שגרמניה רוצה אך גרמניה יכולה לטפל בבעיות בעיקר בצרפת. היוונים, הספרדים והאיטלקים מדברים. לפחות מנסים. צרפת חיה בהדחקה. אין כמו גרמני להעיר צרפתי. למרות המצב הסבוך מי שמתעקש יכול לראות קרני שמש חלשות באירופה, המבצבצות דרך העננים.
המצב באירופה פחות סבוך מזה של ארצות הברית. חוב נמוך יחסית של החברות ומשקי הבית, פיחות מתמשך בעלויות העסקת עובדים וחסכונות גבוהים של משקי הבית, את הפאזל ניתן לפרק. יש מחיר כואב מאוד לפירוק - אך ניתן לפרק. כרגע אין סיכוי לכך שמישהי מהחברות בגוש תיזום ניתוק. אנחנו רחוקים שנים כ 5 – 7 שנים מהמשבר הבא: אם מדיניות טפיחת החוב הלאומי תימשך - והיא תימשך. זכרו: חובות לא צומחים לשמיים, אי אפשר להמשיך ולהגדיל את החוב כמה שרוצים. נכון לעכשיו: השווקים ימשיכו במסע העליות.

סין: חילופי משמרות
השבוע פניתי למתנ"ס ושאלתי אם יוכלו לנסות לפתוח חוג לשפה הסינית. מנהלת המתנ"ס שאלה אותי: "בשביל מה? כדי לדבר עם פועלים זרים מסין?" היא הרימה גבה. ישבנו לשיחה ואחר חצי שעה היא אמרה שתנסה לקדם את החוג ואת ילדיה שלה תרשום לפני ילדיי. כלכלות העולם מרביתן מזדקנות. בכלכלה ישנו מונח "יחס תלות" כלומר: כמה קשישים מפרנסים אלו שעובדים. לתשומת לבכם: יפן צפויה להגיע ליחס תלות של 70%: על כל 70 עובדים יש 100 שאינם עובדים ותלויים. וסין? שם ישנה מגבלה של ילודה. בסין מחליפים שלטון בפעם החמישית, החלפת שלטון זה תשפיע באופן דרמטי על עתידה של סין והעולם כולו, הדור הצעיר מקבל את ההגה של הרכב הגדול ביותר בעולם. התמורות תהיינה אדירות. יתרחש כנראה שינוי תפיסה מערכתי בנוגע לילודה. תהייה התרת ילודה חופשית יותר. יש לצפות להחלשת כוחם של תאגידים ממשלתיים, לליברליזציה בשוק המט"ח. קוראים לזה הפרטה. כמו כל דבר בסין - הכול יהיה בשליטה. שיהיה ברור: לא הכול ורוד בסין אך הכול מחושב שם הרבה יותר.    
תעודת סל חדשה CHXF הושקה לאחרונה: היא מאגדת חברות סיניות המשלמות דיבידנד גבוה ללא הסקטור הפיננסי. היא כוללת אנרגיה, חומרי גלם, טלקום.

ישראל- כיפת פרץ
הטוב עוד לפנינו: הערכה נשארת בעינה: השוק הישראלי מתומחר בחסר. כתבתי וכך גם קרה: ה"ליגיונרים" חזרו למערכה. משקיעים זרים הגדילו את השקעותיהם במשק הישראלי. למען האמת, אני לא יודע מה מפחיד יותר: הגרעין האיראני או החוב הלאומי הטופח של שווקים אחרים. הסיכונים במשק המקומי הולכים וקטנים בעיני המשקיעים. בישראל יחס התלות הוא מהנמוכים בעולם. הבעיה שבה אף אחד לא מוכן לשלוח יד ולהתערב היא בחיסכון הפנסיוני. העדר חיסכון יכול לפרק מדינה. בעוד עשור יהיו בישראל מעל למיליון וחצי בני אדם שיגיעו לגיל פרישה עם העדר חיסכון או חיסכון מינימאלי. אלו שהיום מכונים בסטטיסטיקה "מעמד הביניים" מרווחים עתה מעל לממוצע. בעוד עשור הם יהיו לפתחה של המדינה. אי טיפול מערכתי יוביל לכאוס חברתי. נכון לעתה השוק המקומי אטרקטיבי.

מתכות יקרות
עודפי הנזילות ימשיכו לדחוף את מחירי הסחורות כלפי מעלה. גם בגלל הקלות מוניטאריות מרחיבות והחששות מאינפלציה בטווח הארוך. מחיר המתכות היקרות מושפע מחוסר וודאות, אך בעיני המשקיעים קיימת עדיפות למתכות בכל התרחישים הכלכליים הצפויים. מחירי המתכות, כמו כל השוק כולו, מושפעים מהנושא של "הצוק הפיננסי" , ("הצוק הפיננסי" הוא שילוב של העלאת מסים וקיצוצים בהוצאות שנקבעו ושאמורים להיכנס לתוקף ב -1 בינואר, אלא אם כן הקונגרס יפעל כדי לעצור אותם - וכך יהיה). התאוששות בשוק ההשקעות כתוצאה ממדיניות מוניטארית מרחיבה מעניקה רוח גבית חזקה בעיקר לכסף, מתכת בעלת ביקוש הולך וגובר לתעשייה כמו שימוש גם בה כמצאי גידור. נהיה עדים לעלייה חדה במחירי המתכות בשנה הקרובה.

אני אוהב את המקצוע שלי,
שלכם
רן חובב
חובב רן אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה