יום ראשון, 10 בפברואר 2013

HOVAVLETTERS-בארץ הפלאותבארץ הפלאות

HOVAVLETTERS GOLD&SILVER 2013 FORCEST

Markets continue to rise

 

"משעמם, פשוט משעמם" לפעמים משפט שנאמר מקבל המחשה מציאותית כל כך חזקה: "טוחנים מים"... זה בדיוק מה שקורה עכשיו.

אחד מהמכתבים שפרסמתי, שכותרתו הייתה "כלכלה כימותרפית" מקבל ביטוי בהתנהלות העכשווית. אחד מה"גורו" הגדולים התבטא השבוע בדיוק במונח זה. אני נוטה להאמין שהוא לא קרא את המכתב שלי, אך מכאן ניתן להסיק שמי שמנסה להבין ומעמיק במתרחש מגיע לאותה המסקנה. הסצינה העכשווית כאילו לקוחה מתוך בית הימורים, בו יושבים מהמרים כבדים- בנקים מרכזיים -  ומחליטים להמר על כל כספם. הבשורה הטובה היא שיש להם עוד מחסנים שלמים של כסף, ודיו שתספיק לעוד שנים של הדפסה. הבשורה הפחות טובה: זה ייגמר בתרחיש מסובך. חישבו נא רגע:  אם כל תיאוריית הצמיחה הייתה מבוססת על הרחבה מוניטארית והצפת כסף בשווקים, אזי בשביל מה בכלל להשקיע בתשתיות, בחינוך? די בנגיד אחד ומדפסת אחת שתספק אושר ועושר לכל התושבים...

 השבוע, בכנס ניהול סיכונים, אמרתי כי חייבים לתקן את תיאוריית הכלכלה. יש מקום לפרק חדש: "ביקושים מלאכותיים" אני חוזר ומדגיש כי מנקודת המבט של סוחר ומנהל עושר, אין זה מתפקידי להיות בוועדת הביקורת אלא להרוויח מכל מצב נתון. כך עשינו ב 2008 וכך נעשה שוב כשנידרש . נכון לעכשיו, קוראים יקרים, כתבנו נגד כל המגמה ואני מעריך כי השווקים ימשיכו לעלות.

ארצות הברית:  Sun sets the

New “highs ahead” Market

הפעם אסקור את המצב מנקודת מבט שונה. חינוך, צמיחה וכלכלה אחד הם, קשורים זה בזה. אחד התפקידים של הממשלה הוא לעצב מדיניות לכל טווח של זמן, תוך כדי קריאת הנתונים והמגמות. חינוך הוא כלי כמעט בלעדי לתיקון עוולות חברתיות ומכשיר מצוין להמרצת הכלכלה. מדיניות הממשלה צריכה להיות כזו שהיא מנתבת את אזרחיה בחכמה בכל שלב, החל בחינוך לגיל הרך, בלימודים, באוניברסיטה בהכשרות מקצועיות.

נאמר כי בועת הנדל"ן בארצות הברית שייכת לעבר -  קבלו את בועת ההשכלה. מיליוני סטודנטים מוציאים הון עתק, לוקחים הלוואות לצורך קבלת תארים במקצועות שהסיכוי לקבל בם תמורה בעבור ההשקעה האדירה – אפסית. זאת במקום לנהל נכון את תחום ההשכלה, לנתב תקציבים ולעודד את הצעירים לרכוש השכלה בתחומים שהוזנחו, כמו חקלאות, תעשייה ועוד. במקום זה הם עומדים מנגד ולא עושים דבר, בדיוק כפי שנהגו בבועת הנדל"ן.  התוצאה הנלווית לתהליך הזה היא הגירה של צעירים, תוך כדי חיפוש מקומות בהם יוכלו למצוא עבודה בתחום תעסוקתם. זה מה שעלול להתרחש בחברה האמריקאית.

כרגע, ארצות הברית לא עושה דבר אלא שולחת את העתודות האזרחיות שלה לבועת ההשכלה הגבוהה. זה קשור קשר ישיר לנתוני האבטלה. מי שמאמין וחושב שיוכל להשיג הישגים ישן שינה עמוקה או שבוחר לעצום עיניים. שיפור בנתוני האבטלה לא יהיה - ואם יושג שיפור שכזה הוא יהיה לזמן קצוב בלבד. הדבר דומה לאלה שמייחסים התעוררות בשוק הדיור בארצות הברית כהתעוררות כלכלית, שגם הם טועים. אין כל קשר בין ביקושים (אודותיהם כתבתי שנראה - ואכן כך קרה) לבין ביקושים עתידיים. אלה מגיעים בעיקר משני מקורות:  מהקבוצה הראשונה שהריבית (שכ"ד) הגבוהה מסנוורת את עיניהם  ומהקבוצה השנייה: אלו שמוציאים את הדולר מהמחסנים, היות שערכו פוחת באופן עקבי וכדי להגן על כספם הם רוכשים מבנים מוחשיים. זה בדיוק "ביקוש כימותרפי".

 ארצות הברית היא בעלת החוב הגדולה ביותר. העליות האחרונות בשווקים והעליות  שעוד נראה אינן מגיעות מנתונים כלכליים משופרים אלא מהרחבת כספים אגרסיבית. הדולר ניתפס כרגע כמקום מבטחים.  סלחו לי על הביטוי: "סמרטוט  ירוק"  הצפרדע הירוקה הזו: ממש לא משנה איזו נסיכה תנשק אותו - הוא לא יהפוך לנסיך ולבטח שלא למלך. בכל פעם שהמשקיעים רצים אליו אני לא מצליח להבין את ההיגיון בפעולתם. כנראה כוחו של ההרגל... בעידן האירו היצע המטבעות הצטמצם מאוד. בעיני, סיכוי הישרדותו של האירו ( אם בכלל לדבר במונחים כאלה) גבוה מזה של הדולר. יבשות כלכליות זזות! לפנינו שינוי מבני בכוח הכלכלי לפנינו. שינוי בכוח הכלכלי יביא לתמורות פוליטיות בעולם. אסיה וסין הם הכלכלות הצומחות. העסקה הטובה ביותר לטווח ארוך עוד תהא "שורט" על אג"ח אמריקאיות.

אירופה: We need a doctor

נסו לשחק באותיות המילה "אירופה" ותמצאו את המילה "רופא". במקרה או שלא במקרה, הם זקוקים לאחד כזה, מדינות שלמות קיימות רק על הנייר: איטליה, ספרד שמייצרות מחזור ולא תוצר. בשנת 2013 חלק ממדינות אירופה תהיינה חייבות לפרוע אגרות חוב בהיקף של 500 מיליארד אירו. זה בסדר. קחו נשימה ארוכה: אנחנו נראה התערבות אגרסיבית. נכון לעכשיו, איש לא ייתן למגדל הקלפים ליפול. ההפך, בבנק האירופאי יש קוסם! הוא כבר הזרים טריליון אירו ויזרים עוד. עיקר הבשורה, -שבה מצאו המשקיעים סיבה להיות רגועים - היא הבטחתו של הבנק המרכזי להקים "חומת אש": רכישה ללא הגבלה של אגרות חוב ובכל כמות שתידרש.  אך מי שקורא את האותיות הקטנות ובודק את העקרונות, מבין כי מדינה שתבקש את הסיוע תהיה מחויבת לתנאים נלווים קשוחים קיצוצים נרחבים. איני מצליח להבין ולראות כיצד זה ייתכן בכלל.  איך מדינות שכבר קיצצו ושהרחובות של עריהן הפכו למוקדי פורענות - כיצד הן תוכלנה ללכת שוב לקיצוצים נוספים מבלי לסכן את המשטר? בסופו של דבר זה לא יקרה. "חומת האש" תפעל ואנחנו נקבל פתרונות "שעטנז"... אני כועס בעיקר על גרמניה. די, מספיק! הגיע זמנה לקחת מנהיגות, להיות יותר מובילה ולקחת גם סיכונים מחושבים. היא ממעטת בעשייה! אגב, אם גרמניה בעצמה תצא היום מהגוש נראה לי שעיקר הפגיעה תהא בכלכלה שלה. לכן עליה ליזום יותר ולהבין שהאחריות מונחת בעיקר לפתחה, ביצירת מקומות עבודה ורפורמות מבניות.

סין: "שור" בצומת. הקומוניזם בהפשרה

בוקר טוב ליותר ממיליארד סינים. סוף סוף האסימון מתחיל ליפול והם מבינים כי כלכלתם לא יכולה להיות מושתת על "הכול בדולר" מתוצרת סין. הם חייבים להבין שכלכלתם חייבת להישען גם על ביקושים מקומיים. כאן הם יכולים ללמוד דבר או שניים מארצות הברית. אולם ביקושים פנימיים תלויים בשינויים מבניים במשק: בעצם סוף עידן המפלגה  ויותר כוח לאזרחים. זו הדילמה שבה יתחבטו הסינים. ההערכה שלי היא כי המפלגה הצעירה תלך לרפורמות מרחיקות לכת. סין תמשוך אתה את אסיה כולה ואת העולם.

ישראל: הטוב עוד לפנינו

באחד המכתבים שפרסמתי לפני הבחירות, כתבתי כי תם העידן שבו היה יכול מר נתניהו לנהל את שגרת המדינה במציאות פוליטית בטוחה. בעוד שהעם המצרי נהר לכיכר "תחריר" הלכו הישראלים לקלפי. מי שחשב שהמחאה מתה ימצא אותה במנדטים של "יש עתיד" . נראה לי כי גם אם היה עומד בראש "יש עתיד" מטאטא והיה מקריא וקורא את אותם המסרים, הוא  היה מקבל 19 מנדטים. קרה דבר מכונן בחברה הישראלית, משהו חדש התחיל. העם הזה יצא מהשאננות שאפיינה אותו. אני מאמין בעם הזה! מישראל עוד ייצא מזונו של כל העלם. לא יאומן: סינים הגיעו השבוע לראות איך מגדלים אורז בערבה. המשק הישראלי יידע להתאים את עצמו למציאות העולמית המשתנה, להיות High-tech-Out  להיות חקלאי In. הטכנולוגיה כאן מדהימה. עם קצת השקעה של המדינה עוד נוכל לספק כלים למילוי מחסורם של אזרחי העולם בגידולי חקלאות רבים וטכנולוגיית התפלת מים.  כתבתי בעבר שאני אופטימי מאד לגבי המשק הישראלי וביצועיי השוק המקומי - ואכן השווקים קבעו שיאים חדשים.  הם עוד ימשיכו ויעלו.

זו גם ההזדמנות לומר תודה למר פישר על שסיים את כהונתו ולומר לו "תודה" על מחירי הדיור, הגירעון, הדאגה שלו לבנקים. תודה, מר פישר ובהצלחה בהמשך.

SILVER&GOLD – You must own them

Precious metals in 2013

לפני כשנה המצב הכלכלי היה נכה. איש לא חשב אז שמחירי המניות יכולים לעלות. אני כתבתי נגד המגמה: Stock can fly. היום מצב הכלכלה לא השתנה. חלקה אף הורע. אחזקה של מתכות יקרות לנוכח המדיניות של הבנקים המרכזיים אינה אופציה אלא הכרח, לאו דווקא מתוך המניע לעשיית רווחים אלא מהרצון להיות מוגן. דרקוני האינפלציה עוד יתפרצו. כרגע, גם אם קיימת אינפלציה (והיא קיימת!) יש מי שדואג לכבוש אותה.

כאשר קראתי להחזיק  במתכות היו ששאלו ובצדק שאלות בנוסח: "אמור לי רן, מה זה אומר? שנלך עם מטבעות זהב בכיס? אתה באמת חושב כך?"  השבתי: "אם יש באולם 1,000 אנשים ללא חולצה ואדם אחד מהם מחליט ללבוש חולצה, הוא ייחשב מיד למוזר וייקראו לו "האדם עם החולצה", "האיש המוזר הזה שלובש חולצה". כך זה כאשר אתה מביע עמדה  של מיעוט. אתם מוזמנים להיכנס לאתר של החברה הממשלתית למדליות. איזה פלא! שם החלו לפני מספר חודשים למכור לכלל הציבור מטילים של מתכות יקרות!, עכשיו אני כבר לא כל כך מוזר...

המגמה בה בנקים מרכזיים ומשקיעים גדולים יירכשו את המתכות היקרות כתחליף לרזרבות הדולריות תלך ותואץ. דרישה זו למתכות אמורה להגיע בשנת 2013 לכ-500 טון לעומת 465 טון בשנת 2012. מה ששולט כרגע במחירי המתכות היא מניפולציה. יש מי שדואגים לווסת את המחירים. מנגד קיימת מגמה הולכת ומתעצמת של רכישה פיזית. אישית, אני מנוי לכל הפרסומים אודות המטבעות החשובים ועוקב באדיקות אחר התהליך. אין להשיג מטבעות! הביקוש למטבעות הכסף השנה צפוי להיות גבוה בהרבה ממה שהמכרות יכולים להציע. הפריצה במחיר הכסף תהא אגרסיבית הרבה יותר מהמהלך הצפוי בזהב . מעבר להיותו מטבע עובר לסוחר, הביקוש לכסף כמתכת תעשייתית צפוי לעלות במשך השנים. בשנת 2018 צפוי מחסור בגלל חוסר יכולת של המכרות לספק את הביקוש התעשייתי. ההרחבה הכמותית וההשקעות בתעשייה רק יגדילו את הביקוש למתכת. כיום הכסף נכרה כמתכת נלווה למתכות אחרות, היות שהמחיר שמקבלים בעבורו הכורים אינו כלכלי כדי לכרות רק כסף. המחיר הכללי עומד על 150$ לאונקיה. זה יעד שאנחנו נראה אותו מושג בשנתיים הקרובות. אין מאגרים גדולים שניתן לכרותם אותם של כסף באדמה. לכן שחקנים מקצוענים, המבינים את השילוב בין הגירעונות העצומים של הכלכלות לבין הביקוש התעשייתי ההולך וגובר רוכשים ממנו בכמויות הולכות וגדלות בחודשים האחרונים. כסף הוא השקעת העשור.

 

יש לי את המקצוע הטוב ביותר בעולם

רן חובב

רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה