יום שבת, 13 באוגוסט 2011

יויו בורסה HOVAVLETTERS

יויו בורסה

קוראים יקרים שלום:
דווקא עכשיו, כאשר התותחים רועמים, דווקא עכשיו אני מבקש לנסות להסביר במילים פשוטות מה קורה ומה צפוי לנו:
מי שהתמיד לקרוא את הכתוב במכתבים  שלי, יודע כי מרבית הדברים שכתבתי, שבתחילה נראו כמוצא פי נביא-זעם מקבלים היום משנה תוקף.
לעיתים נדמה לי שישנם פרשנים המחכים לימים מסוימים כדי לכתוב את דעתם...
שער בנפשך שיש לך שתי כתבות מוכנות במגרה: האחת למקרה שהשוק יעלה והשנייה למקרה שירד. יום לאחר רעד ופחד בשווקים פתח בבקשה את "מגירת הפחדים" והוצא את הכתבה. איש לא יזכור את העיתוי. כולם יזכרו שפרסמת - ואז הנה יצאת גדול!... כמובן שהכתבה ההפוכה מוכנה לכל מקרה... זאת לא חכמה. החכמה היא לכתוב בעקביות את דעתך, לפרסם אותה כדי שכולם יוכלו לקרוא ולראות בהיבט של שנים אחורה: האם צדק האיש?
זה מזכיר לי סיפור אישי: כאשר אשתי היקרה הייתה בהריון הראשון, החל מהחודש השישי היו לה צירי לידה. כמו בתרגולת של יחידה מובחרת הייתי מוכן לכל אזעקה. מכה אחת מידה הענוגה של אשתי - ואנחנו בסוזוקי האדומה (זו שכמעט התפרקה ...) פעם שאלתי את הרופא: "דוקטור, מתי?" והוא ענה: "בסוף זה יקרה!" יצא חכם הדוקטור... בסוף זה באמת קרה – והילד הוא כבר בן 11 שנים!
את דעתי על השווקים והכלכלה כתבתי עד עתה ללא התייחסות ליום כזה או אחר. גם עכשיו אעשה זאת, בדיוק כך.
אדם שמבחין בעשן לא באמת יודע מה גודל השריפה...
ארצות הברית של אמריקה:
הורדת דירוג האשראי של ארה" מ- AAA ל- AA+ הייתה תסריט ידוע מראש. זאת לאחר הטראומה של 2008, בה הוכח כי אין כל צורך בחוות דעתן של חברות דירוג האשראי.  הדירוג שאותו הן מעניקות, תמורת מיליוני דולרים, אינו שווה יותר מהדירוג של הקוראת בקפה ובקלפים. חוות דעתן שווה כערך קליפת השום.
בעיקר הייתה זו חב' Standard & Poor או  S&P, זו שנתנה דירוג AAA לכל האג"חים מתוצרת "הפעלול הפיננסי" Sub-Prime.  S&P הם אבי אבות הגירעון, הם אלה שנתנו דירוג אשראי ל"ליהמן ברדרס" ערב המשבר, דירוג של AAA עכשיו - הפלא ופלא - הם עכשיו אנשי בשורה. ראוי שאת המפתחות שבידם יחזירו וימצאו לעצמם משהו אחר לפרנסתם.
אז מה בכל זאת ההשפעה של הורדת דירוג אשראי שכזו וכמה היא יכולה באמת לייצר לחץ בשווקים? ומהו בכלל דירוג אשראי?:
 דירוג אשראי נותן סימן הערכה על כושר יכולת ההחזר של מי שהנפיק אג"ח ,הדירוג הגבוהה AAA  מבשר למלווים כי קיים סיכוי וודאי של החזר מלא של החוב. חשוב לציין כי אין פה כל ערבות או ביטחון של ממש, שהרי לפני ההורדה ארצות הברית  הנפיקה אג"ח ברמת הביטחון הגבוהה וגם עתה היא מגייסת כספים באותם התנאים. הורדת הדירוג דומה ל"מחאת האוהלים": נכון לעכשיו הם רק סימן לבאות. אם לא יעשה דבר התסריטים שיתפתחו לא יהיו נעימים.
ישנן פנים רבות למשמעות של חוסר יכולת פירעון, כמו העדר יכולת של המדינה לספק שירותים בסיסיים: ביטחון, חינוך, סיעוד ועוד קיצוצים בתקציבים.
אך מה בין זה לבין השווקים? כתבתי בעבר כי לשוק ההון יש נשמה משלו. אלו הם בדיוק הרגעים שיש למילים הללו שכתבתי משנה תוקף. שוק ההון הוא ייצור אנטיפתי ואינטרסנטי. שם ב"מקדש הממון" אין כל חשיבות לערכי אנוש, כל עוד אינם מפריעים  לפעילות הכלכלית.
כמה דוגמאות פשוטות:  ישנם סכסוכים ומשברים הומניטריים כבירים בעולם, כשהסכסוך במזרח התיכון מעל כולם. זה הרי לא סוד שכאן, בסביבתנו, ישנם הרבה יותר אינטרסים כלכליים מאשר באפריקה. גם השחיטה בסוריה, שמבצע אסאד באזרחיו שלו, היא דוגמא בולטת לכך.
כאשר אדם (או שוק!) סובל מ"פוסט-טראומה" כל ציוץ בכיוון מעלה בו זיכרונות לא נעימים. זה בדיוק מה שראינו בשבוע שעבר. זיכרונות שנת 2008 עלו בראשם של המשקיעים והם שלחו את השווקים לירידה החדה ביותר מאז שנת 1965.
אני סוקר את השווקים כבר קרוב ל- 20 שנה. הבעתי את דעתי האישית וכבר כתבתי על כך רבות כי בשוק האג"ח האמריקאי מתקיימת בועה. הבעיה העיקרית היא מדיניות הבנק המרכזי האמריקאי ששומר ריבית אפס %. זו היא אחת הדרכים לפזר כסף, ליצור תחושה של עושר מלאכותי וזמינות של הכסף. הם לא יכולים לשלוט לאן ילך הכסף. הפרדוקס הוא שדווקא עכשיו, לאחר הצהרת נגיד הבנק המרכזי כי הוא מתיר את הריבית נמוכה לתקופה ארוכה, דווקא עכשיו יש סיכוי שהכסף יזרום לסחורות למניות. נוצר מצב שבו הבנקים המרכזיים חייבים לרכוש אג"ח אמריקאי. מצב של העדר קונים או מכירת חיסול אג"ח האמריקאי יביאו לעליות התשואות (=עליה במחיר גיוס ההון לכל המדינות). אז ראו כיצד - נכון לעכשיו - מסתדרים הקלפים: המדינות תרכושנה אג"ח. המשקיעים ירכשו מניות וסחורות. לא יאמן? תרחיש זה עתיד להתפתח כפי הנראה.
יתרה מכך: מר ברננקי אוחז בידו עוד מטה קסמים: QE3: תכנית רכישה נוספת. כבר כתבתי: הוא רץ לשם בצעדי ענק. אין כבר מה להפסיד! בקרוב, ממש בקרוב, אנחנו נשמע על עוד "הקלה כמותית" ולאחר מכן עוד ועוד... תיפתח "מלחמת עולם" בין הבנקים המרכזיים לבין חברות דירוג האשראי והם יעשו הכול, עד קצה גבול יכולתם, להוכיח שהם יכולים לעצור את הסחף.
אין זה מן החכמה לנסות ולחשב כמה זמן יארך עד להופעת תרחיש כזה. יש לקרוא את השווקים בכל בוקר מחדש.
אירופה:
עתה כבר ברור כי הגוש האירופי איבד את עצמו לדעת. זה רק עניין של זמן עד שמדינות כמו יוון, איטליה, ספרד יאלצו לעזוב את הגוש. לא כרגע, מדובר בתהליך של תקווה והתפכחות. בסופו של דבר, קיים פתרון כל כך פשוט לבעיית הגוש: היה ניתן להותיר את המדינות בגוש אירופאי אחד אך עם יחסי מטבעות שונים. יורו בגרמניה לא שווה ערך ליורו ביוון. מערכת מוניטארית עצמאית למדינות שונות, בהתאם למעמדן הכלכלי. כך ניתן היה להמשיך לאפשר לגוש להתקיים, תוך כדי עצמאות כלכלית של כל מדינה בפני עצמה,
היום גרמניה חייבת לעזור ליוון, שהרי אם לא תעשה כך, מי שירגיש את הכאב בכיסו הם קודם כל הגרמנים. אם רק יאמצו את הרעיון ככתוב לעיל זה תפטרנה כל הבעיות ויינתן לכל מדינה חופש כלכלי ובחירה מרצון ולא מהכרח להכניס את היד לכיס. 
הניסיון הוכיח כי רמת האינטליגנציה של הפוליטיקאים והבנתם בכלכלה ירודה כל כך. הם מעדיפים להיות בחופשה מאשר להתעסק בענייני הכלכלה...
אירופה תציג בקרוב תכניות קיצוצים נרחבות, תכניות שתבשרנה תקוות בטווח הקצר ואולי אף הבינוני אך הן לא תפתורנה את הבעיות הכלכליות והחברתיות בטווח הארוך יותר. גם פה הבנקים המרכזיים יהפכו פעילים יותר ויותר בשווקים, ע"י רכישות אגרות חוב. זאת כדי למתן את קצב עליית התשואות ו"לשדר שליטה במצב". ההתערבות זו יכולה להתקיים גם מספר שנים,
להערכתי, אנחנו נראה את מחירי המתכות והסחורות ממשיכים לעלות. אין זה אומר שלא יהיו תיקונים בדרך, אך הכיוון הכללי יהיה מעלה. נכון לעתה יזרום הכסף לשוק המניות. המשקיעים יעקבו בדריכות אחר ההתפתחויות הפוליטיות והכלכליות. מטבעות  כמו הין היפני, הפרנק השוויצרי ימשיכו  להתחזק. 
חובה להמשיך ולעקוב אחר ההתפתחויות בכל רגע מחדש.

 עניין אישי:
השבוע נפרדתי מאדם יקר: דוד פורת. הוא היה מהאנשים שהביטוי "מלח הארץ" קטן מלתאר אותו.  איש עשוי לתלפיות, אדם משכמו ומעלה, לב גדול, מלא חמלה ואהבה. ידו מושטת לסייע בכל עת ולכל דבר. גיבור עם לב אדם.  דמותו לעולם תלווה אותי כמושא לדוגמא בעבורי. יהי זכרו ברוך.

רן חובב
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות  ,אין להעתיק
http://ranhovav.blogspot.com/
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה