יום שבת, 27 באוגוסט 2011

HOVAVLETTERS לה לה לנד -התייחסות לנאום ברננקי

זהו זה! עכשיו אני בטוח: יהודים מנהלים את העולם!!  כל מי שהקשיב היטב למר פישר בנאומו בג'קסון הול, לא היה צריך באמת להקשיב לנאום ברננקי.
מודה ועוזב ירוחם: בחיים לא נכחתי במשחק כדורגל. ישנם גברים שלפני כל משחק כדורגל, כמו בטכס דתי, מכינים גרעינים, פיצוחים, שתייה. אוהדים של ממש. אבל אני - יש בי אותה התרגשות לפני כל נאום כלכלי חשוב. כן! יהודים מנהלים את העולם! כאשר זה מצליח מקנאים בנו. כאשר זה נכשל קוראים לזה אנטישמיות... לך תבין.
אז מה אמר פישברננקי?
אולי בעצם, בחיבור המילים שיצרתי הוא לא אמר דבר, פיש...  הנה העולם בעיני מר ברננקי :
"Expectations for Inflation are stable"
"הציפיות לאינפלציה יציבות". טוב, לבטח הוא לא משלם על הדלק למכונית שלו. רגע, מר ברננקי:  לא שמעת שמחיר החזיר עלה ב- 30% ? אה רגע, אתה יהודי?... אז בטח שהאינפלציה יציבה. יציבה בעולם. כן, כן. עכשיו אני ממש מבין.
בעולם של ברננקי קיימת צמיחה. ,נו... שוב קראת את "הארי פוטר"? מר ברננקי, האם ידוע לך שבתקופות שבהן צרכנים מרגישים מפוחדים הנטייה השולית שלהם לצרוך הולכת ופוחתת והנטייה השולית שלהם לחסוך הולכת ועולה?
שמע, מר ברננקי: לא חשוב איך תקרא לזה" "תכנית רכישה"  QE3 ,VV7 ,007:  אתה בדרך לעוד תכנית.
במהלך השיחה שלו בג'קסון הול התקשרו אלי חברים טובים לשאול את דעתי. אמרתי: "רובי (חבר שלי) השוק יעלה".
איך יעלה? השווקים יורדים עכשיו כמעט ב- 2% .אמרתי: "יעלה!". ברננקי אמר להם בדיוק מה שהם רצו לשמוע. קוראים לזה "פרשנות פתוחה":  אני את שלי אמרתי. אתם תבינו מה שאתם רוצים... והסוחרים הבינו
הייתי מכנה את האירוע ביום שישי אפילו בשם "סחיטה פיננסית" (ברוח הדברים היום...) ברננקי: שמענו. אנחנו מחכים. אז איך שלא תקרא לזה - אתה בדרך לשם.
יש לי חזון: בעשור הקרוב צפויות המון תכניות רכישה במיני שמות. רק שהפעם העיתוי יהיה שונה. זה יבוא פתאום ללא כל הודעה מוקדמת . זה בדיוק מה שהסוחרים "הריחו". הם פשוט יחכו עוד לכמה נתונים גבוליים ואז יהיה מופע הזיקוקים (QE3). ככה זה: בעיני הסוחרים יש נשק בארסנל  של ברננקי. איזה נשק? זה לא מעניין אם יפעל מיד או אחר כך. ממש לא משנה במה יבחר להשתמש.
שוק המניות עשוי להגיב באופן חיובי. המשקיעים יודעים כי לא תהא בעיית נזילות והם מחפשים מניות לקנייה ולהשקעה.
כתבנו  גם על זה בעבר, כנראה שכתבנו נכון.
מר ברננקי: ברשותך, יש לי גם הצעת ייעול: אתה יכול ליצור הבדל בין מופע זיקוקים אחד QE2 למופע זיקוקים חדש QE3. במקום לקנות בחזרה אגרות חוב, פשוט תחליף אג"ח קצר באג"ח ארוך. נניח תציע לקנות אג"ח לשלוש שנים ולמכור אג"ח ל- 10 שנים. אחרינו המבול...כך גם תוכל להפחית עוד יותר את הריבית המשולמת לבנקים. העצה הזו שלי בחינם! בפעם הבאה אשלח invoice ותשלם לי במטבע כסף בבקשה...
אגב, QE3 כבר כאן. האחזקות של הקרנות באג"ח של הבנק המרכזי נמצאות בקו התחתון ולכן זה יחייב את הבנק המרכזי בתוכנית רכישה נוספת.
ועוד עצה אחת: אתה יודע, בישראל יש מין פטנט כזה: כאשר עירייה נקלעת למצוקה והניהול שלה כושל מחליפים ראש-עיר וממנים "וועדה קרואה". עשו כך גם אתם: הורידו קצת מה"אגו" שלכם, בבקשה. שבו יחד, כל מנהיגי העולם, כתבו תכנית עבודה. תנו לעולם תקווה!
אחת הסיבות שלא המשכתי בקריירה אקדמאית, הייתה כי יש לי את המקצוע הכי טוב בעולם. בנוסף, כבר מזמן הבנתי שהתיאוריות הכלכליות האקדמיות לא עודכנו עשרות שנים ואף יותר מכך. מנהיגי הכלכלה העולמית: יש לכם הזדמנות פז לכתוב את המאקרו והמיקרו – כלכלה מחדש.
קטונתי מלהציע, אך יש לי כמה רעיונות...
אז ברננקי :סומכים עליך.... ומחכים. אנחנו נדאג להזכיר לך מדי פעם, במסכים אדומים ואז ירוקים (שהבטחת!) כי אתה תעשה מה שאתה שהבטחת לעשות.
כפי שסקרנו במכתבים הקודמים, אין שינוי בהערכות המצב. ישנן מספיק סיבות טובות מדוע הכסף יזרום לשווקים. זהירות נדרשת, אוזן כרויה מחויבת -  אבל זה מה שאנחנו אוהבים לעשות.
שבוע טוב.


רן חובב
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות  ,אין להעתיק או לשכתב ללא הסכמת הכותב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה