יום שלישי, 19 באפריל 2011

עבדים היינו..? היינו, אולי נשארנו...

טוב, זהו! השתכנעתי:  התנ"ך אכן הינו הספר הנקרא ביותר בעולם. כך גם ההגדה של פסח. קראו אותה גם בכל מדינות ערב. מעניין לראות כי להם הספיקה פעם אחת. אנחנו קוראים אותה מדור לדור וטרם הבנו... מיהו פרעה!
רמז: הוא לא חייב להיות מצרי... 
חברי הפורום היקרים: מקץ תקופה ארוכה שבה אנו סוקרים את השווקים וההתנהלות הכלכליות,  הגיע זמן לחשבון נפש:
·         כתבנו כי הבעיה המרכזית של הכלכלה העולמית תהא התמודדות מול אינפלציה הולכת וגוברת. זוהי תמונת המצב המתגבשת ועל זה דנו לא מעט. דיינו.
·         כתבנו כי "מלחמת עולם השלישית" יצאה לדרך ונתנו לה אף שם: "מלחמת המטבעות".  היום הסקירות הכלכליות החשובות ביותר בעולם דנות בנושא זה ועל כך דיינו.
·         כתבנו כי סכנת דרוג האשראי של הכלכלות הגדולות בפתח. ביום שישי האחרון זה קרה: "כרטיס אדום" לארצות הברית של אמריקה!  וגם על כך דיינו.
·         כתבנו ואמרנו כי מחירי הסחורות ימשיכו ויעלו ואכן, הם ממשיכים ועולים - ועל כך דיינו.
נקודת המוצא החשובה ביותר היא להפנים כי לשוק יש את ה"נשמה" שלו. השווקים יכולים להתנהל באופן שונה לחלוטין ממצבן הכלכלי של המדינות. יש רק לספק  את התנאים הנכונים: ריבית, כסף, ותראו קסמים. מי שמחפש את הקשר בין המצב הכלכלי למצב השווקים ימצא את הקשר לרוב באקדמיה וכפי הנראה יישאר לעולם סוחר בתיאוריה. אין קשר למתרחש בפרקטיקה, בשוק.
כסוחר אתה חייב לפתח חושים של חיית ג'ונגל רעבה ולהבין מתוך נגזרת הנתונים מתי עליך לשוב ולבוא לבדוק את הדופק. 
אתן דוגמא: חולה המאושפז בחדר במחלקה הפנימית ייבדק על ידי רופא, ככל הנראה, אחת ליממה. מספר החולים עליהם יכול להשגיח אותו צוות רפואי אינו דומה לזה שבמחלקת טיפול נמרץ. במחלקה הפנימית הוא הרבה יותר גדול כי הצוות הרפואי יכול להרשות זאת לעצמו.  להבדיל, במחלקת הטיפול הנמרץ תכיפות הבדיקות היא גבוהה הרבה יותר והן אף יזומות ע"י הצוות הרפואי.
יש לי, אם כך, שתי בשורות :
1.      האחת היא שהשוק שלנו נמצא בטיפול נמרץ.
2.      השנייה היא שהצוות הרפואי עדיין על רגליו.
המסקנה שיש להסיק ברמת היום-יום היא, כי כל עוד ישנם התנאים הבסיסיים הקיימים להמשך  מגמת העלייה היא אכן תמשך. אילולי אירועי המזרח התיכון ויפן,  השווקים היו נמצאים בשיאים חדשים.
הפרמטרים העכשוויים מורים כי השווקים בדרך לשיאים חדשים.  אל לנו לחפש את הקשר בין הכלכלה הריאלית לבין מצב השוק. כאשר הם יחליטו להיפגש הם יפגשו - ואנו לא יכולים לכפות עליהם מפגש שכזה.
ישראל:
מדד "תל אביב 25":  מדד זה נאבק על רמת 1350 נקודות. שבירה של רמה זו תאותת למשקיעים על המשך מגמת העליות .אנחנו נמשיך להיות עדים לזרימת כסף לשווקים ולכן, כפי הנראה, צפויים עוד שיאים חדשים במדד. ייתכן אף לרמת ה- 1500 נקודות - ובמהרה. השנה תתאפיין בעצבנות יתרה. המגמה תיוותר בעינה.
דולר/שקל:
הבעיה העיקרית בשערו של הדולר אינה מחירו בישראל אלא פיחות מעמדו בעולם. אם לא יחול שינוי מהותי בעולם ביחד עם המשך המדיניות המוניטארית של בנק ישראל אלה רק יתמכו בהמשך ההיחלשות של המטבע האמריקאי. אני מניח כי המטבע יבחן שער של 3.32  שקל לדולר.
הפתרון לחולי הזה אינו הנגיד, אלא בהגבלת תנועות זרים ספקולנטיות בלבד. ניתן לאתר תנועות הון שכאלה ולמסות אותן.  הדרגים המחליטים הם כבר בדרך למסקנה הזו. אני יכול לתאר תרחיש בו הנגיד מאיים בהתפטרות אלא אם יבוצעו הצעדים הנדרשים. רכישות הדולר אין בהן ערך – כמו מתן "אקמול" לחולה סופני. רכישות אלו רק מגדילות את הגרעון בטווח הבינוני הארוך ובעתיד אנו נראה העלאת מיסים ואינפלציה. אי לכך, אנו קרובים מתמיד ל"פצצה" שיטיל הנגיד.
סקירה עולמית:
הריקבון וה"האנג אובר" העולמי נמשכים. שניהם  מזכירים את המצב שבו האימא צועקת מחלון ביתה: "גרעון, בוא הביתה! חייבים לעשות משהו"..  אבל לילד-מה לעשות- יש אוזניות של "אייפוד" נעוצות באזניו, הוא לא שומע. כשישמע זה כבר יהיה...
קרן המטבע העולמית ממשיכה לתפקד כאילו הייתה לווין של האו"ם : במקום לטפל בבעיות, מנהליה מעדיפים לצעוק מהטריבונה. סין ממשיכה לוודא כי יתרון היצוא שלה יישמר, תוך כדי שמירה מכוונת של ערך המטבע המקומי בשער נמוך בשיעור ממוצע של 40% מהמטבע בארה"ב .
עליית המחירים בעולם הייתה ותמשיך להיות. מתי יבינו כי שונו סדרי עולם? אין "בועה" בסחורות, כמו שאין "בועה" במחירי הזהב הכסף. הם עדיין זולים מאוד בהתייחס לתרחישים המתפתחים.
ההיגיון של תרחישים אלה הוא פשוט: כל מה שלא ניתן להדפיס וניתן למסחר בינלאומי יעלה. סחורות, מתכות, חפצי אומנות.  אין מה שיעצור את הרכבת הזו והיא לא נוסעת במהירות 40 קמ"ש!...
התוצאה הישירה של עליית המחירים תהייה שינוי קיצוני במדד העוני העולמי והתרחבות תופעת עובדים "עבדים". התרחיש הזה מתממש במזרח התיכון הוא תוצאה ישירה של התהליכים שתוארו.
בכנס האביב האחרון היה ניתן לשמוע בקולו של שר האוצר היווני "הסדר חוב אינו בא בחשבון"... הוא מבין מה שאנחנו כותבים,
הבעיה העיקרית של הכלכלות, כולן כאחת: ייקור בעלויות המימוניות כתוצאה מעלייה במחירי ריבית באופן קיצוני. כרגע הן נמנעות מנקיטת פעולה זו, אולם הן לא תוכלנה כך להרבה זמן. זה יגיע וברגע שעלות ההון תעלה, הפירמות תצגנה את הביצועים הגרועים ביותר.
אנחנו "ניקח שאיפת אוויר", ננתח את המגמות הכלכליות ברמה יומית, ניטול אחריות. נכון לכתיבת שורות אלו המגמה עצבנית וירוקה.
מספר מילים על הכסף:
שוק הכסף שונה משוק הזהב. כסף משרת כלים פשוטים ומתוחכמים. תכשיטים, כלי-אוכל. כסף הוא הדבר המעשי. יתר על כן: נמצא אותו ביישומים החדשים עבור סוללות סולריות, מערכות לטיהור מים, טלפונים ניידים, טלוויזיות, מסכי פלזמה.
40% מהביקוש לכסף הוא תעשייתי. 11% לזהב. מתכת הכסף מבוקשת יותר. קיימות הערכות כי עד שנת 2015 הביקוש הגלובלי לכסף תעשייתי יגדל ב- 36% מ- 487,000,000 מיליון אונקיות ל- 666,000,000 אונקיות. עיקר הגידול יבוא משוק הסלולר. בעבר, תעשיית הסלולר צרכה רק 3,000,000 מיליון אונקיות. צריכה זו גדלה ל- 50,000,000 אונקיות ב-2010 . בכל מכשיר טלפון סלולרי יש בערך 250 מיליגרם כסף. בשנה שעברה נמכרו בעולם 1,600,000000 טלפונים סלולריים. כאן אין מוצר חליפי לכסף.
גם הביקוש לאנרגיה סלולרית צפוי להיות מוכפל בשלוש שנים הקרובות.
גורם נוסף המשפיע על מחירו של הכסף הוא כניסת תעודות סל, העוקבות אחר מחיר האונקיה. הן נועדות למשקיעים שמבקשים הגנה וגידור מפני אינפלציה. שימו לב לעובדה המדהימה: כמעט 30% מרכישות של הכסף פיזי נרכש על ידי התעודות. הערכה אישית שלי היא כי תופעה זו תלך ותתרחב. אין בועה במחיר הכסף והוא צפוי להמשיך ולעלות.
מחיר היעד לשנת 2012 הוא  150$ לאונקיה. יש בנמצא מספר רחב מאוד של תעודות שכאלה.  תשומת לבכם לתעודה pslv המחזיקה בכסף פיזי.
חג שמח ,
רן חובב
חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות  ,אין להעתיק או לשכתב ללא הסכמת הכותב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה