יום שני, 9 במאי 2011

HOVAVLETTERS מבזק סחורות

בצעירותי התמסרתי ללמידה של אחת מאומניות הלחימה, מרבית המועדונים שבקשתי את חסותם כדי להתקדם באופן מקצועי דחו בטענה כי אני רזה מידי.
אחד מהם זיהה את המוטיבציה חסרת התקדים שהייתה בי, הרצון לדעת ,להבין להתקדם. לימים התאמנתי קשה שבעתיים מכל האחרים. אז הגיע הרגע לו חיכיתי: חגורה שחורה!
אחד הדברים שזכורים לי ומלווים אותי עד היום היו מילותיו של המאסטר שלי: "רן,  אם תבין – תנצח. ממש לא חשוב איזה משקל תרים. חשוב שתדע איך להרים, כי אז תוכל לשאת כל משקל". בזמן אימוני ריצה, במזרוני התחרויות - דברים אלה ליווה אותי אחרי כל ניצחון ואף יותר מכך לאחר הפסד. הייתי רץ לקלטות להבין: מה קרה? הרי הכול תלוי בך.  אם לא ניהלת את הקרב ניהלו אותו בעבורך והנה הפסדת.
אז מה הקשר בין סיפור זה  ובין עולם הסחורות? הכול קשור.
השבוע עיינתי בכל פיסת מידע וחיפשתי. הרגשתי שאני פשוט חייב להבין מה קרה: הכותרות הגיעו  ואחריהן הפרשנויות, הניתוחים, התקפה יחצנית: "מימוש בסחורות!"
אני הייתי כותב זאת אחרת. חבר'ה: זה לא מימוש - זה אמבוש!
סוחרים מנוסים יכולים להבדיל בשינוי מגמה. כאן היה מארב מתוכנן מראש.
שמחת הצוהלים - בנקים מרכזיים שהתבטאו כאחרוני סוחרי יום, מעלה תמיהות.
 מי שמקשיב בין השורות לנגיד הבנק טרישה, מי שמבין את הלחצים שיש על הכלכלות, את  אותם הלחצים האינפלציוניים ההולכים ומתגברים באירופה... הם היו רוצים כל כך להעלות את הריבית. מהלך שכזה יחסל לחלוטין את מקורות התקווה שיש להם בציפייה לצמיחה העתידית.
אז איך ניתן בכל זאת לא לעלות את הריבית מחד ומצד שני לנסות לשלוט על תרחיש האינפלציה?
 יש רק דרך אחת כזו וקוראים לה "קומבינה" כלומר מניפולציה של השווקים.
בעשרות גרפים שהרצתי, מחירי הסחורות רשמו ירידות חדות - אולם מחירי המניות שעיסוקן הוא באותו התחום ירדו בפחות מנכס הבסיס אותו הם מוכרות. כיצד זה ייתכן? זה כמו לטעון כי מחיר הביצה ירד, אך מנגד החקלאי ירוויח יותר. למגדל התרנגולת ישנם תשומות משתנות קבועות בדרך לשורת הרווח. מחיר החברות המייצרות היה חייב לרדת בהרבה יותר. זה לא קרה.
שוק הכסף הריאלי נמצא ב- E-Bay. מחיר המטבעות שם לא הושפע כלל מהאירועים בשווקים. ההפך הוא: מחיר האונקיה ב- E-Bay  -.50$ דולר ואף יותר מכך.
אם כך, יש לנו "שחקן חדש" בשוק ויש לו כוונות מניפולטיביות. בטווח הקצר הוא יכול לנחול הצלחה, בטווח של מספר חודשים בודדים בעתיד מחיר המתכת כסף יחזור ויעלה בעוצמות כפולות. המחיר של -.50$ הינו סמן משברי בעבור המטבעות.
הם יכולים לקחת ולהוריד את המחיר ל  -.30$. הם יוכלו לדכא את המחיר תקופה קצרה. מחיר היעד למתכת לא השתנה ויגיע ל -.100$ מהר מאוד.
בעבור מרבית המשקיעים והבנקים המרכזיים רמת ה -.50$ דולר-  היוותה אירוע  מכונן.  אם הייתה נפרצת משם כלפי מעלה, היה הדבר דומה ל"אפקט תופעת הסיגריה הראשונה". בדרך כלל, אחרי שמחסום הסיגריה הראשונה נפרץ, המעשן ממשיך לעשן  את כול החפיסה...
הייתה חשיבות לעצור בכל מחיר את שווי האונקיה, בגבול של ה-.50 $
אין "בועה" בכסף, אין "בועה" בזהב, אין "בועה" בסחורות.! 
"בועה" בהגדרתה היא כשנוצרים ביקושים לא מוצדקים המגובים במינוף גבוה. כאן קיים הכול חוץ מ"בועה" . ביקושים ריאליים למתכת ולסחורות נוצרים מתוך ההיגיון הפשוט, כי הבועה האמיתית נמצאת בשוק האג"ח בשוק המניות ,בחוב העצום של המדינות.
כתבתי ואני מדגיש וכותב: כל מה שלא ניתן להדפיס ימשיך לעלות. ( מי משלם על Facebook  -.100 מיליארד דולר?)
מי קונה את זה? הנה האתר:  http://cgi.ebay.com/2011-Canada-Canadian-Silver-GRIZZLY-BEAR-1-ounce-coin-/220779790022?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item3367803ec6 
ואין ערך היסטורי או כל ערך למטבע! הביקוש הוא למתכת כסף בלבד. קונים וקונים והביקוש לכסף הפיזי הולך וגובר. מיליונים יכולים לקנות זהב. מיליארדים יכולים לקנות כסף!!
מי שקונה את הסחורות והמתכות מחפש קודם כל אפיק גידור. מצב שבו יוכל להתגונן מהמשך הידרדרות ערכי המטבעות והשטרות שמודפסים ללא הרף.
לא ניתן לשלוט על האינפלציה במניפולציה, האינפלציה בעולם רק תלך ותגבר והיא תגבר בעיקר עקב המשך הדפסות הכסף, הריבית הנמוכה, ביקוש הולך וגובר לנכסים פיזיים. מחירי הסחורות ימשיכו ויעלו.
החשוב ביותר להבין כי יש לנו "שחקן חדש" בשווקים. כפי שכתבתי, השווקים ימשיכו במסעם צפונה בעצבנות יתרה אך בהתמדה. הבנקים המרכזיים ימשיכו להדפיס כסף גם בחודש יוני הקרוב. הם אולי יודיעו כי תכנית ההקלה הכמותית (QE) עומדת להסתיים, אך - סמכו עליהם - הם כבר ימצאו שם חדש, תכנית אחרת.  אותה הגברת בשינוי האדרת. הם פשוט לא יכולים להפסיק, לא יכולים. הם כבר עשנו את הסיגריה הראשונה....
האבטלה תלך ותעלה והשווקים ימשיכו לעלות. הדיור ימשיך ויגסוס והשווקים ימשיכו ויעלו. האמינו לי: הברוקרים ב- Wall Street קבלו את שחקן החיזוק הכי משמעותי שיתמוך בהם ובהמשך ה- Hang-Over שלהם: בנקים מרכזיים בכבודם ובעצמם .הם אלה שינסו לשלוט בתרחישי השוק.
דבר נוסף: חישבו על מצב שבו יותר ויותר אנשים מבקשים לרכוש סחורות ולהימנע מהשקעת כספים באגרות חוב ובבנקים. חישבו על התהליך של משיכת מיליארדים רבים. הם מבינים את זה היטב ,ובשבוע שעבר מישהו ניסה לעשות סיכול ממוקד לתהליך- שהוא שקוף.
להבנתי, אין שינוי בהערכת המצב כרגע.
בדרך אליכם דו"ח מאקרו כלכלה מורחב.
חג עצמאות שמח
רן חובב

רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליוץ חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות  ,אין להעתיק או לשכתב ללא הסכמת הכותב.

תגובה 1: