יום שלישי, 28 בפברואר 2012

HOVAVLETTERS SILVER FORECAST 2012


Hovavletters silver forecast

קוראים יקרים: את הסקירה הזו אני מבקש לייחד למחיר אונקיית הכסף.
בתחילה אציין את המצב בשווקים: הם מתנהלים במתאם מלא לתוכן המכתבים ששלחתי.
נכון לעכשיו אני מחזיק באותן ההערכות: אנו נמשיך לראות את הסיסמוגרף נע בתנודות רגישות אך השווקים ימשיכו במסעם כלפי מעלה. בתחילת 2011 כתבתי אודות הנחיצות של פיזור ההשקעות בין השוק המקומי לשווקים בחו"ל. מהלך זה הצדיק את עצמו. בחודשים האחרונים אני קורא על התמשכות המגמה. חבל רק שאלו המעוניינים התעוררו רק עתה.

 Silver forecast 2012 = יעד 2012 65$
בתחילת 2010 כאשר מחיר האונקיה היה באזור 16.90 $ נשאלתי לגבי  הצפוי למחיר הכסף ומחיר  היעד לתקופה הקרובה.
מחיר היעד שבו נקבתי היה 50$ לשנתיים הבאות. זה קרה! מחיר האונקיה יותר מהכפיל את עצמו מספטמבר 2010 ועד למאי 2011, במשך 9 חודשים. בשעתו מחיר של 20$ נראה בלתי סביר למשקיעים. סיבות רבות, מעניינות ומרתקות מעכבות את המשך העלייה במחיר. לחלקן התייחסתי במכתבי מ- 9.5.2011 "מבזק סחורות". ,מרביתן מניפולציות. אני מסקר את מחיר הכסף זה כמה שנים ומכיר את מחיר האונקיה עוד כשהייתה 7$. כבר אז כתבתי כי לא תהייה הזדמנות כה נדירה למשקיעים. למי שמוכן להעמיק, ללמוד ולהבין את גודל ההזדמנות הנה כותב זאת שוב: מחיר אונקיית הכסף יושווה למחיר אונקיית הזהב - זאת לפני תום העשור הקרוב .
המשקיעים בכסף נחלקים למספר קבוצות. אוכל לאפיין אותם לשתיים עיקריות:
·         אלה שמבינים מה הם קונים.
·         אלה שמבקשים "לרכב על השור".
אני מאמין כי ההתפתחות במחיר האונקיה תהיה חדה ומהירה.
אחד המאפיינים  של נכס שעולה במהרה הוא שבכך שהוא תופס את תשומת הלב של המשקיעים. יש בהם כאלה שאינם באמת מבינים מה הם רוכשים. היו כאלה שקראו סקירה בעיתון, היו כאלו ששמעו ואז הצטרפו. אלו יהיו המשקיעים הראשונים שימהרו לצאת במגמת מימוש חדה. הם מייצרים תופעה שאני מכנה אותה "יויומרקט", הם יקנו בעלייה ויפחדו בירידה...  הם יחכו רק לנקודה שבה מחיר הנכס יחזור בקירוב למחיר הקנייה ואז הם ייפרדו מהאחזקה בנכס.
 אני במעקב יום-יומי אחר התנועות, בעיקר אחר המחזורים. מחזורי המסחר בעלייה, אך יהיו מחזורי מסחר בירידה. בעבר, במגמה שבה מחיר האונקיה נסק כמעט פי שלושה - כמו מחול מתוכנן מראש - הופיעו כתבות וסקירות כי מחיר האונקיה צפוי להגיע ל- 100$ במהרה. חשבו על כך: מי שרכש אונקיה ב-40$ ראה עצמו מרוויח בתקופה קצרה ומוכר אותה ביותר מ- 100$.
 כגודל הציפיה כך גודל האכזבה. במכתב מיום 9.5.2011 התייחסתי לכך כתבתי כי קשה להעריך  את עומק התיקון שהוא שילוב של מניפולציה המתבצעת ב-Comex = בורסת הסחורות יחד עם אפקט הפחד של מי שביקש "לרכב על השור". מילותיי הן כתב עדות לכך: במחיר של 27$ כתבתי: BUY,BUY,BUY   . נכון, יעד של 65$ ייחשב אגרסיבי במיוחד. אני מאמין כי נראה את מחיר האונקיה שם מהר יותר ממה שנדמה.
בעקבות המהלך האגרסיבי אז מחיר האונקיה התרסק ל- 25$.
 ביחד עם איבוד האמון של המשקיעים והודעות המאיימות מגוש האירו על התפרקותו ועל בנקים חדלי פירעון, הכסף החל בטיפוס איטי מתמשך למחירים של 33$ ומעלה.
זכרו: המשבר הנוכחי שונה מכל מה שהכרנו בהיסטוריה הכלכלית. הוא "משבר אלסטי" נשלט. כל האיומים האחרונים שחווינו אינם אלא יחצנות למשא ומתן. אני חושב שמשקיעים רבים מדי מפחיתים מערכם של הבנקים המרכזיים ובנחרצות שלהם לפעול. אהיה מוכן להסכים לעובדה כי האפשרויות בהן הבנקים המרכזיים פועלים הולכות ומצטמצמות,  אך נכון לעכשיו הם עדיין יכולים לבעוט כמו שור!  ארצות הברית צועדת לקראת בחירות והנשיא אובמה מצוי בהפקתו של תסריט "סמוך" "יהיה בסדר"! כן, תהיה "תכנית רכישה" שלישית או לא תהיה - זה ממש לא משנה. אנחנו נמצאים כל הזמן בתהליך של הזרמת מזומנים והדפסת כספים.
ההשלכות על מחיר המניות, הסחורות, המתכות ובעיקר הכסף הם חזקות מאוד. העצבנות והזחילה מעלה יימשכו בהעדר אפיקים מגינים -דיפלציונים. עם התפוגגות הפחד או ההתרגלות אליו, יחזרו המשקיעים למתכות היקרות ובעצמה יתרה, שהרי מחיר של 50$ לאונקיה כבר לא יראה יקר יותר מדי. תהליך זה כבר החל ולהערכתי נראה אותו מתעצם בחודשים הקרובים,
משקיעים הם חבורה צפויה! הם אמוציונליים, בעלי רגישות מפותחת ובשל כך לעיתים מתקבלות אצלם החלטות שגויות. עודף הנזילות והביטחון בתוכניות הרכישה גרם להם למכור את הסחורות, לשוב לאג"ח ולרוץ לנכסים "בטוחים" כמו אג"ח אמריקאיות והדולר.  תהליך זה עומד להתהפך והמשקיעים יחזרו -באגרסיביות יתרה- לשווקים, לסחורות, למתכות ובעיקר לכסף. באגרסיביות יתרה כי זוהי המתכת היחידה המציעה Win-Win situation במחיר הנוכחי וכניסה לפוזיציה. בכל מקרה, גם אם בתרחיש של הרעה כלכלית או הטבה כלכלית ,זוהי קנייה בעלת פוטנציאל ענק: בשנים 2012 ו-2013 ,הבנקים המרכזיים יעשו הכול כדי למנוע בתקופה זו תרחיש דיפלציוני
הכסף - בניגוד לזהב - רחוק מאוד מהשיאים בהם נסחר. מחיר הכסף הריאלי היום עומד על 300$ לאונקיה. ניתוח הטכני מוצא כי למחיר האונקיה ישנה התנגדות משמעותית ברמות המחירים 35$ עד 38$. במקרה שבו רמות המחיר הללו תשברנה נמצא את עצמנו מהר מאוד בשיא הקודם של 50$. התחזית הזו היא בגדר תחזית שמרנית ואדאג לעדכן מדי פעם כשנידרש לכך.
זכרו: כסף הוא לא רק תעשייתי. חלק ניכר מהמשקיעים מחזיק בכסף לשימור כוח הקנייה. אגב: היום כבר ניתן לרכוש בארצות הברית בית בעבור 1,000 אונקיות! עסקת הנפט האחרונה בין אירן לסין נעשתה בעבור אונקיות של זהב וכסף! לכן יש מי שרוכשים פוזיציה במתכת כדי לשמר את כוח הקנייה. אני מזכיר את המכתב "בנקאות פיזית" מיום 27.9.2011
הנתונים הבסיסיים נראים חזקים מאוד לכסף, המשך הדפסות הכספים גורר אחריו, בנקודה זו, ירידה מתמדת בכוח הקניה של המטבעות ועלייה בכל הנכסים האחרים. סין ברזיל ואיראן נמנעות מביצוע עסקות בדולרים ומעדיפות סחורות ומתכות. הכסף הופך נדיר יותר ויותר ורמת המחיר הנוכחית לא תוכל להחזיק זמן רב אל מול ביקושים ההולכים וגדלים.
היחסים בין הזהב לכסף גורמים לכך שהכסף "מפגר" אחר הזהב, אולם פערים אלו נסגרים באופן אגרסיבי בעליית מחיר הכסף. אנו קרבים למהלך דומה. העובדה שהכסף עדיין נסחר ברצועה הנמוכה מהשיא שלו ב- 1980 כבר במשך 4 שנים ברציפות, מספקת הזדמנות לעליות קרובות במחיר. הזהב, במחיר 1,700$ מהווה כפליים מהשיא ב-1980 שהיה 850$. הכסף היה במחיר 50$ בשנת 1980 ולכן 100$ לאונקיה כסף היא יעד וודאי. דעתי היא כי התנועה בכסף תהיה הרבה יותר מהירה וחדה בשל מספר נסיבות שחברו יחדיו:
1.      מי שקונה בעבור גידור יעדיף אונקיה אחת של כסף מאשר 1/50 אונקיית זהב
2.      הכסף מול הזהב: סיכוי שמירת הערך נמצא בכסף היות והוא הופך נדיר הרבה יותר ונצרך בתעשייה בקצב הולך וגובר.
3.      פערי מחירים בין תעודות הסל ETF המשקפים מחיר של 34$ מול מחיר הכסף פיזי (מטבעות) שהוא 45$ עד 50$. פערים אלו לא יכולים להחזיק הרבה זמן מעמד. פער זה חייב יהיה להיסגר. במקרה הזה מחיר ה- ETF ינוע לכיוון המחיר הפיזי.
4.      רק 1.7% מאוכלוסיית העולם הפנתה משאבים לרכישות מטבעות. צורך זה ילך ויעלה עם השנים: מיליונים יכולים לקנות זהב. מיליארדים ירכשו כסף.
5.      תארו מה יקרה כאשר כל סיני יבקש לרכוש לצד אונקיות הזהב שלו גם אונקיות כסף. הלחץ על המחיר ילך ויגבר.  אין מספיק מטילי כסף בעולם אפילו כדי לספק גרם אחד לכל אזרח סיני!
6.      היסטורית, קצב העלייה של הכסף חד הרבה יותר מעליית הזהב .
כאשר נשאל אחד מהמשקיעים הגדולים בהיסטוריה  - שלא עבר דרך האקדמיה - מה הסוד: כיצד ניתן להפוך למשקיעים מוצלחים, הגיש האיש לתלמידו את עיתון ההשקעות ואמר לו: "שב ולמד". "מה ללמוד? יש כאן מיליון אפשרויות" אמר התלמיד. ענה לו רבו: "תתחיל מ- א'"
כל השקעה היא למידה. העמקת ידע, ספקנות, למידה ועוד למידה תועלנה לנו בכל מקום שבו נחליט להשקיע כספנו. אחת הסיבות שבגללן אני אישית מאוהב בשוק היא העובדה שהוא מציע שיוון הזדמנויות של ממש לכולם.
  BUY SILVER!  כל הזמן נלמד ונעקוב. אחת לתקופה אפרסם סקירה הנוגעת למחיר האונקיה.
רן חובב
רן חובב אינו יועץ השקעות ,עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות חובב רן עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בגדר דעתו אישית בלבד ואין להיסמך עליה או להסיק כל מסקנה בגין נקיטת פעולות מסוימות ,אין להעתיק או לשכתב

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה